Arnavut Ciğeri Nedir?

Arnavut Ciğeri Nedir

Arnavut ciğeri nedir? diye merak edenler için bu yazıyı hazırladık. Arnavut ciğeri, dana ya da kuzu ciğeri ile yapılan bir meze çeşididir. Normal bir ciğer kızartması değil un ve baharatlarla harmanlanmış ve bol yağda kızartılmış yumuşacık bir lezzettir. Arnavut ciğerinin şekli iri küpler halindedir. Bu şekli nedeni ile daha çabuk, yumuşak ve lezzetli bir şekilde pişmektedir. Una bulanarak kızartıldığı için farklı bir görünümü ve harika bir tadı vardır. Her ne kadar yağda kızarsa da, ciğerin sağlığa birçok faydaları olduğu için bu lezzetli meze sıkça tüketilmektedir. Arnavut ciğerinin özel yemek davetleri için de ideal bir meze çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Yapması kolay ve lezzeti garanti bir meze hazırlamak isteyenler tercihlerini arnavut ciğerinden yana kullanabilirler.

Makale İçeriğinde Neler Var

Arnavut Ciğeri Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Arnavut ciğerinin ana malzemesi kuzu ya da dana ciğeridir. Bunun yanı sıra un, tuz ve çeşitli baharatlar kullanılarak mezenin lezzeti arttırır. Baharat olarak karabiber, kimyon, kırmızı biber ve pul biber gibi damak tadınıza uygun baharatlardan kullanabilirsiniz. Ciğeri kızartmak için sıvı yağ gerekmektedir. Yağ seçimi konusunda çiçek yağı ya da zeytinyağı bunlardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Arnavut ciğeri yapmak için gerekli olan ana malzemeler bunlardır. Bir de işin lezzet ve servis kısmı vardır. Ciğerin yanında küp küp doğranmış patates sıkça tercih edilir. Bu şekilde hem görsel bir çekicilik oluşturulur hem de ortaya daha doyurucu bir lezzet çıkar.

Servis aşamasında ise kuru soğan ana malzemedir. Soğanın yanı sıra maydanoz, tuz ve sumak da servis sırasında kullanılan malzemeler arasındadır. Genelde arnavut ciğeri yapmak için bu saydığımız malzemeler kullanılmaktadır. Bazı tariflerde unla beraber karbonat da kullanılmaktadır. Servis yaparken de maydanoz, dereotu ve taze soğan da kullanılmaktadır. İsteyenler serviste limon ya da domates de kullanmaktadır. Kısacası arnavut ciğeri yapımında kullanacağınız malzemeler damak tadınıza göre farklılık gösterebilir.

Arnavut Ciğeri Nasıl Pişirilir?

Daha önceden evde bu mezeyi yapmamış olanlar, arnavut ciğeri nasıl pişirilir? diye merak edebilirler. Arnavut ciğerinin yumuşak ve lezzetli olması için bol yağda ve kısa sürede pişmesi gerekmektedir. Bu nedenle ciğeri kızartmak için derin bir tencere ya da tava kullanılmalıdır. Ciğerleri tavaya atmadan önce yağın iyice kızması beklenmelidir. Yağ yeterince kızdıktan sonra ciğerleri atar atmaz birkaç dakika içinde pişeceklerdir. Ciğerlerin rengi değişir değişmez bunları delikli bir kepçe yardımı ile tavadan almalısınız. Ciğerleri yağdan aldıktan sonra bunların fazla yağını çekmesi için kağıt havlu serdiğiniz bir tabağın içine alabilirsiniz. Patatesleri de aynı şekilde yaparak bunların fazla yağını kağıt havlunun çekmesini sağlayabilirsiniz. Ciğerin yumuşak pişmesi için bunları doğramadan önce mutlaka zarını almanız gerekiyor. Hatta kasaptan ciğeri alırken bunun zarını alarak küp küp doğramasını da rica edebilirsiniz. Bu şekilde size sadece ciğeri un ve baharatlarla harmanlayarak kızartmak kalacaktır.

Pişirdiğiniz ciğerleri servis yapana kadar bunları ağzı kapalı bir kabın içinde bekletebilirsiniz. Bu şekilde arnavut ciğeri servis yapılana kadar kurumadan yumuşacık kalacaktır. Bu mezeyi yanında küp şeklinde kızartılmış patateslerle ya da sade olarak servis edebilirsiniz. Kendi damak tadınıza göre sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Servis sırasında arnavut ciğeri ile bütünleşmiş hale gelen kuru soğanlı sumak ya da kuru soğanlı maydanoz karışımını da unutmayın. Bu yazımızda arnavut ciğeri nedir, nasıl pişirilir gibi merak edilen soruların cevabını sizlerle paylaştık. Evde kolay meze hazırlamak isterseniz bir de bu lezzeti denemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir