Çatal ile Nasıl Ponpon Yapılır?

Çatal ile Ponpon Yapımı

Çatal ile nasıl ponpon yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda paylaşacağımız bilgiler ve resimli anlatım çok işinize yarayabilir. İp ya da kumaş ile yapılan top şeklindeki süslemelere ponpon adı verilmektedir. Bu ponponlar çocuk kıyafeti süslemesinden dekoratif süs yapımına kadar birçok farklı kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Evde el işi ile uğraşan bayanların çoğu ponpon yapmayı bilirler. Bu konuda bilgisi olmayanlar da ponpon yapabilsin diye biz de bugün sizlere çatal ile ponpon yapımını anlatıyoruz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve resimli anlatımı aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Çatal
  • İstediğiniz renkte yün ip
  • Makas

Çatal ile Ponpon Yapımı

Ponpon yapmak için uygulanan birçok farklı yöntem mevcuttur. Yapmak istediğiniz ponponun boyutuna uygun bir nesne kullanarak çok güzel ponponlar yapabilirsiniz. Karton ve halka kullanarak büyük ponponlar yapılırken çatal ile de daha küçük ponponlar yapılmaktadır. Yapmak istediğiniz ponponun büyüklüğüne göre servis çatalı, yemek çatalı ya da tatlı çatalı kullanabilirsiniz. Malzemeler hazır ise ponpon yapımına geçebilirsiniz.

  • Çatal ile ponpon yapımı için ilk olarak ipi çatala sarmanız gerekiyor. İpi sıkı bir şekilde istediğiniz kadar sardıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz. İpi çatala sarmaya başlarken biraz pay bırakmayı unutmayın.
  • Bu aşamada ipin altındaki boşta kalan payı çatalın dişlerinin tam ortasından geçirerek alttan üste doğru getirin. İpi gerdirerek büzülmesini sağlayın ve iki ucunu birbirine sıkıca düğümleyin.
  • Bunu yaptığınızda ip çatalda fiyonk şeklinde bir görünüm oluşturacak. Bunun iki tarafından makası geçirerek dikkatli bir şekilde kesin.
  • Son olarak parmaklarınızla ipleri açtırarak ponpon yapımını tamamlayabilirsiniz. Arada çıkıntılar varsa bunları makas ile keserek düzeltmeniz mümkün.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde evde çok güzel ponponlar yaparak bunları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunları da ponpon yaparak değerlendirebilirsiniz. Kırmızı, pembe ya da sarı iplerden çatal ile yapacağınız küçük ponponlara yeşil ip ile sap yaparak kiraz şeklinde süsler yapabilirsiniz. Çok sayıda ponpon yaparak bunları delikli bir plastiğe geçirerek çocuk odası için güzel bir paspas yapabilirsiniz. Çatal ile rengarenk ponponlar yapıp bunları birbirine ekleyerek evinizin dekorunda bir farklılık oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda, çatal ile nasıl ponpon yapılır sorusunun cevabını paylaştık. Evde bu çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, çatal ile ponpon yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir.

Çatal ile Ponpon Yapımı Resimli Anlatım
Çatal ile Ponpon Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir