Yemeklik Soğan Nasıl Doğranır?

Yemeklik Soğan Nasıl Doğranır

Yemeklik soğan nasıl doğranır? sorusunun cevabını öğrenmek yemek yaparken işinizi kolaylaştırabilir. Yemeklere lezzet katan kuru soğanı doğramak mutfakla arası pek iyi olmayanlar için biraz zor olabilir. Soğan büyük doğrandığı zaman yemekte kendini belli edebilir ve bu pek hoş olmayabilir. Bu nedenle soğanı rendeleyerek kullananlar da vardır fakat o zaman da soğan çok su bırakır ve yemeğe istenen lezzeti veremeyebilir. Bu nedenle soğanı bıçak ile doğramak gerekmektedir. Bu konuda zorlanıyorsanız yemeklik soğan nasıl doğranır? sorusunun cevabı olabilecek en kolay yöntemi yazımızda bulabilirsiniz.

Yemeklik Soğan Doğrama

Soğan yemek, salata ve çeşitli hamur işlerinde kullanılmaktadır. Kullanım alanına göre soğan farklı şekillerde doğranmaktadır. Bizim bugünkü konumuz ise yemeklik soğan doğramak. Bunun için öncelikle keskin bir bıçak kullanmanız gerekiyor. Aksi halde soğanı doğramaya çalışırken ezilmesine neden olabilirsiniz. Soğanı ezmeden kolay bir şekilde doğramak için mutfağınızdaki keskin bıçaklardan birini kullanmalısınız. İlk olarak soğanın alt tarafını kesin ve kabuğunu güzelce soyun. Yemeklik soğan doğramak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Soğanı dikey bir şekilde tutun ve bıçak ile ortadan ikiye kesin. Daha sonra bu parçalardan birisini kesme tahtasına kesik tarafı alta gelecek şekilde yerleştirin. Bıçak ile baştan sona doğru ince kesikler atın. Bunu yaparken soğanı tamamen kesmemeli fakat bıçağı mümkün olduğunca derine batırmalısınız. Bu şekilde soğanı baştan aşağı kestikten sora diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Yemeklik Soğan Doğrama-1
Yemeklik Soğan Doğrama-1

Bu aşamada soğanın uç kısmını kesin ve enlemesine olarak küçük küpler halinde doğrayın. Soğan bitene kadar aynı şekilde devam edin. Soğanı doğrarken herhangi bir kaza yaşamamak için parmaklarınıza dikkat edin ve acele etmeden doğramaya çalışın. Diğer parçayı da aynı şekilde doğradıktan sonra arada büyük kalan parçalar varsa bunları bıçak ile küçültebilirsiniz.

Yemeklik Soğan Doğrama-2
Yemeklik Soğan Doğrama-2

Yemeklik soğan doğrarken küp şeklinde kesilmesi gerekmektedir. Kendi damak tadınıza göre bu küplerin kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Soğanın kabuğunu soyduktan sonra bunu enine ve boyuna keserek kolay bir şekilde doğrayabilirsiniz. Yukarıdaki görselleri inceleyerek soğanı nasıl yemeklik olarak doğrayacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Bu yazımızda paylaştığımız yemeklik soğan doğramanın püf noktaları sayesinde artık siz de soğanı kolay bir şekilde istediğiniz gibi doğrayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir