Cam Şişedeki Etiket Nasıl Çıkarılır
Pratik Bilgiler

Cam Şişedeki Etiket Nasıl Çıkarılır?

Cam şişedeki etiket nasıl çıkarılır? sorusunun cevabı olabilecek pratik yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Cam şişe, kavanoz ya da plastik şişelerin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarmak biraz zor olabilir. Bazı cam ve plastik şişeler boşaldıktan sonra bunları farklı şekillerde kullanmayı düşünebiliriz. Böyle bir durumda şişenin üzerindeki etiketi çıkarmak gerekir. Bunu doğrudan elimizle çıkarmaya çalışmamız ya da suya tutmamız pek etkili olmayabilir. Önemli olan cam şişenin üzerindeki etiketi tamamen çıkarmak ve bu arada da etiketin bulunduğu yüzeye zarar vermemektir. Yapılan yanlış bir uygulama cam ya da plastik yüzeyin kullanılamayacak şekilde çizilmesine neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için uygun malzemelerle doğru yöntem bir arada kullanılmalıdır.

Cam Şişedeki Etiket Nasıl Çıkarılır?

Cam şişedeki etiketi çıkarmak için kullanacağınız malzemeler yüzeye zarar vermeyecek bir yapıda olmalıdır. Yapışkanlı etiketi çıkarırken bıçak gibi sivri cisimler ya da sert bulaşık teli kullanmayın. Bunların yerine plastik bir nesne ya da yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Etiketi çıkardıktan sonra geride kalan lekeleri temizlemek için de fazla baskı uygulamayın. Aksi halde camın çizilmesine neden olabilirsiniz.

Sıcak Su ve Sabun Karışımı

Cam şişe ya da plastik şişelerin üzerindeki etiketi çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisi sıcak su ve sabun karışımıdır. Bir kabın içine sıcak su ve sabundan oluşan karışım hazırlayın ve etiketini çıkarmak istediğiniz cam şişeyi bu kabın içine koyun. Bu karışımda 20 dakika kadar beklettikten sonra şişeyi çıkarın ve çok sivri olmayan bir cisim ile etiketi yavaşça kaldırarak çıkarın.

Karbonat ve Sıvı Yağ

Camdaki etiketi çıkarmak için çoğunlukla sıvı yağ kullanılmaktadır. Bu yöntem etkilidir fakat daha iyi sonuç almak için yağla beraber karbonat da kullanabilirsiniz. Bir kabın içine eşit miktarda karbonat ve sıvı yağ koyun. Yumuşak bir bezi bu karışıma batırın ve bezi etiketin olduğu yere örtün. Bu şekilde 10 dakika beklettikten sonra yumuşayan etiketi bezle ovarak çıkarabilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi

Cam ve plastik şişelerdeki etiketi çıkarmanın yollarından birisi de bunların üzerine ısı uygulamaktır. Uygulanan yüksek ısı yapışkanlı etiketi yumuşatacağı için sizi uğraştırmadan kolay bir şekilde çıkacaktır. Bunun için saç kurutma makinesini yüksek ayarda çalıştırın ve etiketin olduğu bölgeye birkaç dakika tutun. Sürenin sonunda parmaklarınızla etiketi hafifçe kaldırarak kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Yağ Uygulamak

Yemek yaparken kullanılan sıvı yağlar, bebe yağı, okaliptüs  ya da çay ağacı yağı gibi bazı bitkisel yağları da yapışkanlı etiketleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bezin üzerine bu saydığımız yağlardan herhangi birini dökün. Bezi 5 dakika kadar etiketin üzerine örterek bekletin ve sonrasında ovarak etiketi çıkarın.

Alkol

Saf alkol de cam şişenin üzerindeki etiketi kolayca çıkarmanızı sağlayabilir. Yumuşak bir beze biraz alkol dökün. Bunu etiketin bulunduğu bölgeye örtün. Birkaç dakika etiketin alkolü emmesi için bekletin. Daha sonra bezi alın, etiketi parmaklarınızla ya da sivri olmayan bir cisim ile hafifçe kazıyarak çıkarın.

Bu yazımızda paylaştığımız cam şişedeki etiketi çıkarma yöntemleri arasından istediğinizi kullanabilirsiniz. Etiket ilk seferde çıkmazsa aynı uygulamayı bir kez daha tekrar edebilirsiniz. Aynı yöntemleri plastik şişelerdeki etiketleri çıkarmak için de uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir