Güllaç Nedir?

Güllaç Nedir

Güllaç nedir? diye merak edenler için bu konuda merak edilen soruların cevabını bu yazımızda paylaşıyoruz. Güllacın asıl adı güllü aş’tır. Bu kelime zaman içinde güllaca dönüşmüştür. Ramazan ayının sevilen tatlılarından birisi olan güllaç, harika kokusu ve lezzeti ile geleneksel bir sütlü tatlı çeşididir. Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan bu tatlı hafif olmasının yanı sıra süt ile yapıldığı için diğer tatlı çeşitlerine oranla daha sağlıklıdır. Dışarıda yiyip de bu tatlının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, yazımızın devamında sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Güllaç Nedir, Nasıl Yapılır?

Güllaç, süt ve şeker karışımı dökülen yufkaların üst üste sıralanması ile yapılan bir tatlıdır. Güllaç yapımında kullanılan yufka diğer yufkalardan farklıdır. Güllaç yaprağı ya da güllaç yufkası da denilen bu yufka su ile karıştırılan mısır nişastası ve unun tavada pişirildikten sonra kurutulması ile yapılmaktadır. Güllaç yufkası dışarıdan alınabileceği gibi evde de yapılabilir. Tatlının lezzetli ve tam kıvamında olması için güllaç yaprağının 30-35 gram ağırlığında olması gerekmektedir. Eğer bu ağırlıktan fazla olursa güllaç lapa haline gelebilir. Daha hafif olması halinde ise kırılma ihtimali vardır. Bu nedenle güllaç yaprağının ağırlığı önemlidir. Evde bu yufkayı yapmak zahmetli olduğu için bunu dışarıdan hazır olarak satın alabilirsiniz. Yufka satılan yerlerde ve marketlerde güllaç yufkasını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Güllacın İçindeki Malzemeler

Güllacın içindeki malzemeler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, tatlının yapımı için öncelikle güllaç yaprağı gerekmektedir. Bunun dışında süt, toz şeker, gül suyu, ceviz, nar tanesi de güllacın içindeki malzemeler arasındadır. Son dönemlerde güllaç yapmak için farklı malzemeler kullanılsa da klasik güllaç tarifi bu saydığımız malzemeler ile yapılmaktadır.

Güllaç Yapımı

Güllaç nasıl yapılır? gelelim bu sorunun cevabına. Bir tencerede süt ve toz şeker ısıtılır. Burada amaç sütü kaynatmak değil toz şekerin erimesini sağlamaktır. Şeker eridikten sonra tatlıyı yapmaya geçebilirsiniz. Bu aşamada güllaç yapraklarından bir tanesini tatlıyı yapacağınız tepsinin içine yayın. Bunun üzerine 1-2 kepçe şekerli süt dökerek ıslanmasını sağlayın. Bu şekilde yufkaların yarısını sütle ıslatarak tepsiye yerleştirin. Ortaya gelince bu kata kırık ceviz içi serpin. Sonrasında kalan güllaç yapraklarını da şekerli süt karışımı ile ıslatarak tepsideki yerlerine alın. Tatlıyı yaptıktan sonra kalan şekerli süt karışımına gül suyu ilave edin ve bunu güllacın üzerine dökün. Tatlıyı 2-3 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra bunun üzerini ceviz, file fıstık ve nar taneleri ile süsledikten sonra bıçak ile istediğiniz büyüklükte keserek servis yapabilirsiniz.

Ramazan ayında sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile bu enfes tatlıyı tüketmek isterseniz daha önceden paylaştığımız güllaç nasıl yapılır? yazımızda bulunan tarifi deneyebilirsiniz. Süt ile yapılan bu tatlının hazmı kolay olduğu için mideyi yormaz ve iftar için oldukça idealdir. Güllaç hakkında verdiğimiz bilgiler ve kolay güllaç tarifi sayesinde artık siz de bu tatlıyı evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir