Patates Nasıl Soyulur?

Patates Nasıl Soyulur

Patates nasıl soyulur? sorusunun cevabı bu sebzeyi sağlıklı bir şekilde tüketmek için oldukça önemlidir. Patates kızartması, haşlaması ve yemeği yapılan bir sebzedir. Her mevsim tükettiğimiz bu sebzenin kabuğunu soymak bazen zor olabilir. Mutfakla arası pek iyi olmayanlar patates soyarken kabukla birlikte sebzenin çoğunu da ziyan ederler. Böyle bir israfa yol açmamak için bu yazımızda patates kabuğu soymanın püf noktaları ve patates soyma yöntemleri hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Patates nasıl soyulur diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Patates Soymanın Püf Noktaları

Patates soymak için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, patates soymanın püf noktaları bu konuda işinize yarayacaktır. Patates soyarken dikkat etmeniz gereken ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

  • Öncelikle soyacağınız patatesleri suyun altında çok iyi bir şekilde yıkamalısınız. Böylece sebze üzerindeki ilaç kalıntılarının yanı sıra toprak ve tozlardan da temizlenecektir. Patatesi iyi yıkamazsanız üzerinde kalan toprak kalıntıları nedeni ile işiniz zorlaşabilir.
  • Patatesin kabuğunu kolay soymak için bunun nemli olması gerekmektedir. Kuru kabuğu soymak zor olduğu için patatesi yıkadıktan sonra nemli iken soymaya başlamalısınız.
  • İster bıçak ister sebze soyacağı kullanın, her ikisinde de patatesin kabuğunu dikey olarak ve tek seferde kesmeniz gerekiyor.
  • Patatesin üzerinde çürükler varsa bunları da bıçağın ucu ile dikkatli bir şekilde oyarak çıkarmalısınız.
  • Patatesin kabuğunu ince olarak soymak için kabuğu boylamasına ve ince şeritler halinde kesmeniz gerekiyor.
  • Patates soymak için orta büyüklükte ve tırtıklı olmayan, düz bir bıçak kullanmalısınız.

Patates Soyma Yöntemleri

Patatesi soymak için kullanacağınız yöntemler bunun çiğ ya da haşlanmış olmasına göre farklılık gösterebilir. Patatesin kabuğunu kolay ve ince bir şekilde soymak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bıçakla Soyma Yöntemi

Patates soymak için kullanılan en bilindik yöntem bıçak kullanmaktır. Bu konuda orta boy ve düz ağızlı bir bıçak işinizi görecektir. Patates büyük bir sebze olduğu için bunu meyve bıçağı gibi küçük bıçaklarla soymak mümkün değildir. Bu nedenle orta boy bıçaklardan kullanmanız gerekiyor. Patatesleri yıkayın ve bunlar kurumadan henüz nemli iken soymaya başlayın. Kabuğu kuru olursa bıçakla soymak zor olacağı için nemliyken soymalısınız. Patatesin kabuğunu boylamasına şeritler halinde ve tek seferde kesmelisiniz. Bu şekilde kabuğu ince olarak soymanız mümkün. Patatesi enlemesine soymaya çalışırsanız kabuk arada kopacağı için hem işiniz zorlaşır hem de biraz etli kesilebilir. Bu nedenle bıçağı hiç kaldırmadan tek seferde boylamasına olarak soymaya çalışmalısınız.

Sebze Soyucu Kullanmak

Birçok sebzenin kabuğunu soymakta kolaylık sağlayan sebze soyucu patates kabuğu soyarken de işinize yarayabilir. Bunun için patatesi yıkayın ve nemli iken tıpkı bıçak ile yaptığınız gibi kabuğu tek seferde boylamasına kesin. Bu konuda zorlanmamak için patatesi çok iyi yıkayarak üzerindeki toprak kalıntılarını temizlemelisiniz. Yıkadığınız patates kurumadan hemen harekete geçmeniz de kabuğu soymanızı kolaylaştıracak bir ayrıntıdır.

Haşlanmış Patates Nasıl Soyulur?

Çiğ patates soymak için yukarıdaki yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Yeri gelmişken haşlanmış patates nasıl soyulur? bu sorunun da cevabını paylaşalım. Patatesleri haşladıktan sonra bir süre bunların ılıması için bekleyin. Elinizi yakmayacak sıcaklığa geldikten sonra bunu soğuk suya tutun. Bunu yaptığınızda haşlanmış patatesin kabuğunun bazı yerlerden açıldığını göreceksiniz. Kabukların kalkan yerlerinden parmağınızla çekerek haşlanmış patatesi kolayca soyabilirsiniz. Eğer patatesin kabuğu çatlamamışsa o zaman küçük bir bıçağın ucu ile kesik atarak buradan kabuğu kaldırarak soyabilirsiniz.

Bu yazımızda patates nasıl soyulur? sorusunun cevabı olabilecek bilgileri sizlerle paylaştık. Verdiğimiz püf noktalarını göz ardı etmediğiniz taktirde büyük, küçük, ince ve kalın kabuklu her türlü patatesi kolaylıkla soyabilirsiniz. Patatesi soyduktan sonra bunu dilediğiniz gibi doğrayarak kızartmasını, kavurmasını ya da sulu yemeğini yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir