Şakşuka Nasıl Yapılır?

Şakşuka Nasıl Yapılır

Şakşuka nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız sizi bu harika lezzetle tanıştırmak için bu sorunun cevabını yazımızda paylaşıyoruz. Şakşuka patlıcan, kabak, patates ve biber gibi sebzeler kızartıldıktan sonra üzerine sarımsaklı domates sosu dökülen bir meze çeşididir. Kısa sürede yapıldığı ve her evin mutfağında bulunan malzemeler içerdiğinden herkes tarafından rahatlıkla yapılabilir. Yağda kızaran sebzeler her ne kadar sağlıklı olmasa da arada bir aşırıya kaçmadan tüketilebilir. Daha önceden bu harika lezzet ile tanışmayanlar için bu yazımızda şakşuka tarifi ve yapılışını paylaşıyoruz.

Şakşuka Nasıl Yapılır?

Şakşuka nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız aşağıdaki malzemeleri temin ettikten sonra yapım aşamasının detaylarına göz atabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, şakşuka nedir? yazımızda bu mezenin yapımı hakkındaki püf noktalarını bulabilirsiniz. Şimdi gelelim şakşuka tarifi için gerekli olan malzemelere.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane orta boy patates
  • 2 tane patlıcan
  • 1 tane kabak
  • 3 tane sivri biber
  • Tuz

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Domates sosu için;

  • 3 tane domates
  • 2 diş sarımsak
  • Biraz yağ

Şakşuka Yapılışı

İlk olarak sebzeleri bol su ile güzelce yıkayın. Daha sonra patates, patlıcan ve kabakların kabuğunu soyun. Bunları kesme tahtasına alın ve orta büyüklükte küpler halinde doğrayın. Biberlerin de sap kısmını kestikten sonra bunları diğer sebzelere uygun boyutta doğrayın.

Bu ön hazırlık aşamasının ardından derin bir tava ya da tencereye sıvı yağı alın. Yağ iyice kızana kadar bekledikten sonra sıra ile tüm sebzeleri güzelce kızartın. Kızaran sebzeleri kağıt havlu serdiğiniz bir tabağın içine alın. Kağıt havlunun sebzelerin fazla yağını çekmesini beklerken siz de domates sosunu hazırlamaya geçebilirsiniz.

Domatesleri yıkadıktan sonra bunların kabuklarını soyun. Daha sonra domatesleri rendeleyin ya da küçük küçük doğrayın. Sarımsakların da kabuğunu soyun ve bunları bıçak ile minik minik doğrayın. Bir tavaya sıvı yağı alın ve bu ısındıktan sonra içine domatesleri ilave edin. Domatesler yumuşayıp sos kıvamına gelene kadar kavurduktan sonra içine sarımsakları da ilave edin. Birkaç dakika daha soteledikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Kızarttığınız sebzeleri geniş bir servis tabağının içine alın, üzerine tuz ekin ve bunların üzerine domates sosunu dökün. Tüm bu aşamalardan sonra şakşuka servise hazır yanında yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Şakşuka yapılışı bu şekilde olup tariften de anlaşılacağı gibi oldukça kolaydır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sebzeleri çok küçük ya da çok büyük doğramamak ve yağ iyice kızdıktan sonra tavanın içine almak. Bu şekilde ortalama 5 dakika içinde sebzeler pişecektir. Şakşuka yapmanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, şakşuka nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir