Şakşuka Nedir

Şakşuka nedir? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ve kolay şakşuka tarifini bu yazımızda bulabilirsiniz. Meze sınıfına giren şakşuka aslında pek yabancı olmadığımız bir lezzettir. Bu meze patates, patlıcan, kabak ve biber gibi sebzeler kızartıldıktan sonra bunların üzerine domates sosu dökülerek hazırlanır. Çok lezzetli ve olmasının yanı sıra yapımı da kolay olduğu için sıkça tercih edilir. Akdeniz ve Ortadoğu bölgelerinin sevilen lezzetlerinden birisidir. Karışık sebzelerle yapılan şakşuka kimilerine göre meze kimilerine göre de yemektir. İster meze, ister yemek olarak her zaman yemek masanıza yakışacak bir lezzettir.

Şakşuka Nedir?

Şakşuka yağda kızartılan sebzelerle yapılır fakat şekil bakımından kızartmadan ayrılır. Bu mezenin yapılacağı sebzeler küp şeklinde doğrandıktan sonra kızartılır. Evde birer ikişer tane kalan sebzeleri değerlendirmek için bu yemeği yapabilirsiniz. Üzerindeki domates sosuna bir de yoğurt eklendiği zaman son derece besleyici ve doyurucu bir yemek de olabilir. Daha önceden bu enfes lezzetle tanışmadıysanız şimdi bunun tam zamandır diyor ve sizlerle şakşuka yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Şakşuka Yapmanın Püf Noktaları

  •  Şakşuka yapmak için patates, patlıcan, kabak ve biber gibi sebzeler kullanabilirsiniz. Damak tadınıza göre bunlardan ne kadar kullanacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.
  • Sebzeleri küp küp doğramanız gerekiyor. Bu şekilde yağa atıldıklarında daha çabuk kızaracaklardır.
  • Sebzeleri çok ince ya da kalın doğramamalısınız. Kalın doğrarsanız çiğ kalabilirler, ince doğramanız halinde ise yağda kızartırken yanabilirler. Böyle bir aksilik yaşamamak için sebzeleri orta kalınlıkta doğramaya özen göstermelisiniz.
  • Tüm kızartma çeşitlerinde olduğu gibi şakşuka yaparken de bolca sıvı yağ kullanmanız gerekiyor.
  • Sebzeleri yağ iyice kızdıktan sonra yağın içine atmalısınız.
  • Şakşuka yapmak için derin bir tava ya da tencere kullanmanız gerekiyor. Bu şekilde sebzeleri kızgın yağa attığınızda 5 dakika içinde sebzeler kızaracaktır. Az yağ kullanmanız halinde hem sebzeler içine fazla yağ çeker hem de kızarma süreleri uzayabilir.
  • Sebzeleri yağdan aldıktan sonra bunları içine kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa alın. Böylece kağıt havlu sebzelerin fazla yağını çekeceği için kızartma biraz daha hafif olacaktır.

Bu yazımızda şakşuka nedir? diye merak edenler için sorunun cevabını ve bu lezzetli mezeyi yapmanın püf noktalarını anlattık. Siz de bu detayları göz ardı etmezseniz bu güzel mezeyi sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Bu konuda pratik bir tarife ihtiyacınız varsa, şakşuka nasıl yapılır yazımızda kolay şakşuka tarifi ve yapılışını bulabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir