Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

Makarna pişirmenin püf noktaları mı olurmuş demeyin. Her ne kadar makarna yapılması en kolay yemeklerden birisi olsa da bunu ağız tadı ile yemek için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Makarnayı sadece karnınızı doyurmak için yiyorsanız her şekilde tüketebilirsiniz fakat damak tadı söz konusu olunca durum değişir. Makarnayı arzu edilen kıvamda haşlamak, bunun suyunu süzdükten sonra lezzetini açığa çıkaracak soslar kullanmak son derece önemlidir. Makarna için kullanılacak olan sos çeşidi damak tadına göre değişse de, sos aşamasına kadar olan pişirme yöntemi hepsinde aynıdır. Sevdiklerinize harika bir makarna pişirmek istiyorsanız bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgiler çok işinize yarayacaktır.

Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

Makarna pişirirken uygun malzemeleri yeterli oranda kullanmak son derece önemlidir. Makarnanın haşlanacağı tencerenin boyutu, kullanılacak olan makarna ve su miktarı, makarnanın haşlanma süresi, haşlanan makarnanın suyunun süzülmesi ve kullanılacak olan sos miktarı çok iyi ayarlanmalıdır. Makarna nasıl haşlanır ve pişirilir? sorularının cevabını aşağıdaki püf noktalarında bulabilirsiniz.

 • Makarna haşlamak için büyük ve derin bir tencere kullanmanız gerekiyor. Tencere yeteri kadar büyük olmazsa kaynatma esnasında su taşabilir ve küçük tencerede makarnalar birbirine yapışabilir.
 • Makarnayı haşlamak için bol su kullanmak gerekir. Aksi halde makarna pişerken tencerenin dibi tutabilir. 1 paket makarna için 5 litre su kullanılması yeterlidir.
 • Makarnayı tuzlu suda haşlamalısınız. Tuzu tenceredeki su kaynadıktan sonra ilave etmelisiniz. 1 paket makarnaya 1 yemek kaşığı kadar tuz katabilirsiniz.
 • Makarnaların birbirine yapışmaması için haşlama suyunu yağ koymayın. Aksi halde yağ makarnaların etrafında bir tabaka oluşturacağı için sosla yeterince karışmayabilir. Bu da istediğiniz lezzeti yakalamanıza engel olabilir.
 • Tenceredeki su fokurdamaya başlayınca içine makarnayı ilave edin ve bunların birbirine yapışmaması için 30 saniye kadar sürekli karıştırın. Sonrasında da ara ara karıştırmayı unutmayın.
 • Makarna haşlarken tencerenin kapağını kapatmayın. Kapağı açık halde, yüksek ateşte kısa sürede haşlanacaktır.
 • Makarnayı haşlarken üzerinde yazan süreyi dikkate alırsanız kıvamı daha rahat tutturabilirsiniz. Eğer makarnayı biraz diri olarak seviyorsanız bu süreyi birkaç dakika kısa tutabilirsiniz.
 • Haşlanan makarnayı tencerenin içinde bırakmayın bunu hemen bir süzgece alarak suyunu süzmesi için bekletin. Aksi halde sıcak suyun içinde kalan makarna bir süre daha pişmeye devam edebileceği için istediğiniz kıvamı yakalayamayabilirsiniz.
 • Makarnayı haşladığınız sudan 1 bardak kadar ayırın ve bunu sos yapımında kullanın. Makarna suyu nişastalı olduğu için bu sosun kıvamı ve lezzeti bakımından faydalı olacaktır.
 • Makarna haşlanıp suyu süzüldükten sonra bunu sosun bulunduğu tavaya alın ve birkaç dakika sos ile kaynaşması için güzelce karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın.
 • Makarna için kullanılacak olan sos çeşidi kadar bunun miktarı da önemlidir. Sos az olursa makarnaya istenen lezzeti vermeyebilir. Fazla olması halinde ise makarna vıcık vıcık sos içinde olacağı için bu konuda dikkatli olmalısınız.

Bu yazımızda makarna nasıl lezzetli pişirilir? sorusunun cevabı olabilecek bilgileri sizlerle paylaştık. Bu lezzetli ve besleyici gıdayı ağız tadı ile tüketmek isterseniz bu pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Makarna pişirmenin püf noktaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, makarna nasıl haşlanır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir