Krapon Kağıdı Nedir?

Krapon Kağıdı Nedir

Krapon kağıdı nedir, krapon kağıdından neler yapılır? bunları merak ediyorsanız yazımızda bu soruların cevabını bulabilirsiniz. Okullarda yapılan el işi çalışmalarında ve evde süsleme yapımında sıkça kullanılan malzeler arasında krapon kağıda da vardır. Krapon, krepon, grafon, krep kağıt gibi değişik isimlerle bilinmektedir. Evde hobi çalışmaları yapanlar ve küçük çocuğu olanlar bu kağıdı bilirler. Buruşuk bir görünümü olan bu kağıt, kolay yırtılmayan esnek yapısı ile el işi çalışmalarında kullanmak için oldukça idealdir.

Krapon Kağıdı Nedir?

Krapon, farklı el işi çalışmalarında kullanılan bir kağıt çeşididir. Bu kağıt buruşuk görünümü ve esnek yapısı ile diğer kağıt çeşitlerinden ayrılır. Krapon kağıdı kolay katlanabildiği için okullarda sınıf süslemek için sıkça kullanılır. Bunun yanı sıra el ile bile koparılabildiği için okul öncesi el işi çalışmalarında da en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Canlı renkleri ile dikkat çeken bu kağıdın düz renklerinin yanı sıra farklı desenlerde olan çeşitleri de vardır. Krapon kağıdı nerede satılır? diye merak edenler varsa bunu kırtasiyelerden ve hobi malzemeleri satan yerlerden rahatlıkla temin edebilirler.

Krapon Kağıdından Neler Yapılır?

Krapon kağıdı ile yapılan çalışmalar zarif ve şık görünümleri ile dikkat çekmektedir. Siz de evde bu kağıt ile el işi çalışması yapmak istiyorsanız, krapon kağıdından neler yapılır? diye merak edebilirsiniz. Bu kağıt ile birçok dekor ürünü ve süsleme yapabilirsiniz. Yapısı nedeni ile bu kağıt hayvan figürü yaparken tüy yerine de kullanılabilir. Cam ve plastik şişelerin içine bu kağıtlardan doldurularak da farklı çalışmalar yapılabilir. Sizlere iham vermesi için bu konuda bazı örnekler paylaşmak istiyoruz.

Krapon Kağıdından Süsleme Yapımı

Süsleme yapımında en çok kullanılan malzemelerden birisi de kağıttır. Kağıttan süsleme yapmak denince ilk akla gelen de tabi ki krapon kağıdı olmaktadır. Bu buruşuk kağıtlara top şekli verilerek harika ponponlar yapılmaktadır. Krapon ile yapılan fiyonklar ise şıklıkları ile dikkat çekmektedir. Bu kağıdı katladıktan sonra makas ile kesip, kat kat açtırarak çok güzel dekoratif süsler yapılabilir. Şeritler halinde kesilen krapon kağıtları ile uzun ve rengarenk süsler tasarlanabilir. Bu tarz süslemeler evde doğum günü ya da yılbaşı kutlaması yapacağınız zaman çok işinize yarayabilir.

Krapon Kağıdından Süsleme
Krapon Kağıdından Süsleme
Krapon Kağıdından Ponpon
Krapon Kağıdından Ponpon

Krapon Kağıdından Çiçek Yapımı

Evde yapay çiçek yapmak için de krapon kağıdı ideal bir malzemedir. Farklı şekillerde kesilen kağıt parçaları üst üste getirildikten sonra bunlar açtırılarak çiçek görünümü verilir. Bazı krapon kağıdından çiçek yapımı çalışmalarında ise kağıda spiral şekli çizilir ve bu makas ile kesildikten sonra dıştan içe doğru sarılır. Siz de evde böyle bir kendin yap çalışması uygulamak isterseniz, krapon kağıdından nasıl çiçek yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Krapon Kağıdından Çiçek
Krapon Kağıdından Çiçek
Krapon Kağıdından Yapay Çiçek
Krapon Kağıdından Yapay Çiçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir