Elde Ponpon Nasıl Yapılır?

Elde Ponpon Nasıl Yapılır

Elde ponpon nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı olabilecek en pratik yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz. Ponpon top şeklinde güzel bir süs olduğu için farklı şekillerde kullanılmaktadır. Rengarenk ponponlar ile çok güzel paspaslar, kapı ya da duvar süsleri ya da bunlara benzer birçok güzel çalışma yapılmaktadır. Ponpon yapmayı biliyorsanız her çeşit ip ile bu sevimli toplardan yapabilirsiniz. Bu yazımızda ponpon yapımını öğrenmek isteyenler için elde ponpon yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Elde Ponpon Nasıl Yapılır?

Kolay ponpon yapımı denince ilk akla gelen yöntem elde yapım olmaktadır. Bunun dışında ponpon yapmak için yuvarlak karton, çatal, tuvalet kağıdı rulosu ve şişe gibi birçok farklı malzeme de kullanılmaktadır. Yapacağınız ponponun boyutuna göre uygulayacağınız yöntem de değişebilir. Bu konudaki en pratik uygulama elde ponpon yapımıdır. Elinizde başka çalışmalardan kalan yün ipler varsa bunlardan ponpon yapmayı deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte yün ip
  • Makas

Elde Ponpon Yapımı

Ponpon yapmak için ipi bir yere sarmak ve sonrasında bunun ortasından bağlayarak makas ile kesmek gerekmektedir. Ponpon yapmak için satılan özel aparatlar vardır fakat bunlar olmadan da ponpon yapmak mümkündür. Bir ip ve makas varsa bunlar evde ponpon yapmak için yeterlidir. Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uyguladığınızda kısa sürede çok güzel bir ponpon yapmanız mümkün.

  • İlk olarak işaret parmağı ve orta parmağınızı bileştirerek ipi bunlara sarın. Bu aşamada ipi çok gevşek sarmayın. Eğer gevşek sararsanız ponpon pek hoş görünmeyecektir. İpi parmaklarınıza sarmaya başlamadan önce biraz pay bırakmanız gerekiyor.
  • Parmaklarınıza yeteri kadar ip sardıktan sonra altta boşta kalan ucunu ortaya doğru getirin. Bitiş yerindeki ip ucunu da ortaya getirin ve bunları sıkı bir şekilde bağlayarak düğümleyin.
  • Daha sonra bunu parmaklarınızdan çıkarın ve makas ile iki yanlarından kesin.
  • Son olarak arada kalan çıkıntıları da makas ile keserek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra ponpon yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde siz de evde çok güzel ponponlar yapabilirsiniz. Elinizde ebruli ip varsa bunu kullanarak rengarenk bir ponpon yapabilirsiniz. Evde az olduğu için kullanamadığınız yün ipler varsa bunları birbirine ekledikten sonra ponpon yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, elde ponpon yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Ponpon yapmayı öğrendiğinize göre isterseniz ponpondan angry birds yapımı yazımıza göz atarak o çalışmayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Elde Ponpon Yapımı
Elde Ponpon Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir