Ponpon Nasıl Yapılır?

Ponpon nasıl yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda en kolay ponpon yapma yöntemlerini bir araya getirdik. Yün ile yapılan ponponlar farklı şekillerde kullanılmaktadır. Tek bir ponpon bile yeri geldiğinde güzel bir dekor ürünü işlevi görebilir. Ponpon yapmak için satılan özel aparatlar bulunmaktadır fakat elinizde böyle bir aparat olmadan da rahatlıkla ponpon yapabilirsiniz. Ponpon yapmak için ipin yuvarlak bir şekilde sarılması gerekmektedir. Daha sonra bu yuvarlak ip öbeği ortasından sıkı bir şekilde bağlanıp, kenarları makas ile kesilerek ponpon yapımı tamamlanmaktadır. Evde kolay bir şekilde ponpon yapmak isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ponpon Nasıl Yapılır?

İple ponpon yapmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntem parmaklarınızı kullanmaktır. İşaret parmağınızla orta parmağınızı birleştirerek ipi sıkıca parmaklarınıza sarın. Alttaki ipin ucunu üst taraftaki ipin ucuna bağlayın. Daha sonra ipi parmaklarınızdan dikkatlice çıkarın ve iki tarafından makas ile kesin. Sonrasında parmaklarınızla ipleri açtırın ve makas ile aradaki çıkıntıları düzelterek ponpon yapımını tamamlayın.

Elde Ponpon Yapımı
Elde Ponpon Yapımı

Minik yün ponponlara ihtiyacınız varsa bunun için çatal kullanabilirsiniz. Yapacağınız ponponun büyüklüğüne göre servis çatalı, yemek çatalı ya da tatlı çatalı kullanabilirsiniz. İlk olarak ipi çatala sarın ve daha sonra alttaki ipi çatalın dişlerinin ortasından geçirin. İpin öbür ucunu da bunun yanına getirin ve ikisini birbirine bağlayın. Sonrasında ipi çataldan çıkarmadan makası iki yanlardan sokarak ipleri kesin. Parmaklarınızla ipleri açtırıp makas ile çıkıntıları keserek ponpon yapımını tamamlayabilirsiniz.

Çatal ile Ponpon Yapımı Resimli Anlatım
Çatal ile Ponpon Yapımı Resimli Anlatım

Evde kolay bir şekilde ponpon yapmak isterseniz kartona iki tane halka çizin. Bunların ortasına biraz daha küçük daireler çizin ve bunları makas ile keserek çıkarın. Buradan sonrasında tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi ipi birleştirdiğiniz halkalara sarın ve iki ucunu birleştirerek bağlayın. Sonra makas ile kenarlardan kesin ve top şeklindeki ipi halkanın içinden geçirerek çıkarın. Yapmış olduğunuz ponponda çıkıntı ipler varsa bunları da makas ile keserek düzeltin.

Karton ile Ponpon Yapımı
Karton ile Ponpon Yapımı

Bu yazımızda sizlerle evde ponpon yapımı hakkında uygulayabileceğiniz en kolay yöntemleri paylaştık. Bunların hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayarak siz de çok güzel bir ponpon yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan yün ipler varsa bunları da ponpon yaparak değerlendirebilirsiniz. Eğer bu tür konular ilginizi çekiyorsa, ponpon nedir, ponponla neler yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir