Ponpon Nedir, Ponponla Neler Yapılır?

Ponpon Nedir, Ponponla Neler Yapılır

Ponpon nedir, ponponla neler yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Yün, tül, kumaş ya da kağıt gibi malzemelerden yapılan top şeklindeki aksesuara ponpon adı verilir. Ponpon çocuk kıyafetlerini süslemenin yanı sıra birçok dekoratif ürün yapımında da kullanılan bir malzemedir. Bu güzel aksesuarı dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunları da ponpon yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. ihtiyacınıza göre her renk ve boyda ponponu evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Ponpon Nedir, Ponponla Neler Yapılır?

Ponpon nedir, tam olarak anlatacak olursak top şeklindeki aksesuar olarak tanımlanabilir. Ponpon yapmak için hazır olarak satılan yuvarlak aparatlar bulunmaktadır. Bunlar kullanılarak evde çok kolay bir şekilde ponpon yapılabilir. Bunun dışında halka şeklinde bir karton, tuvalet kağıdı rulosu, çatal, şişe ya da parmaklar bile ponpon yapmak için kullanılabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, elde ponpon nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Hangi Malzemelerle Ponpon Yapılır?

Ponpon yapmak için birçok farklı malzeme kullanılabilir. Yapacağınız ponponun boyutu ve bunu ne için kullanacağınıza bağlı olarak malzeme değişebilir. Bu konuda en çok kullanılan malzeme yün ip olmaktadır. Düz ya da ebruli yün ipleri kullanarak evde çok güzel ponponlar yapabilirsiniz.

Yünden Ponpon
Yünden Ponpon

Özel günlerde yapacağınız kutlamalarda mekanı süslemek için tül ile rengarenk ponponlar yapabilirsiniz. Tül ponponları bir ipe takarak istediğiniz yere asabilirsiniz. Bu güzel ponponlar masa süslemesi için de kullanılabilir.

Tülden Ponpon
Tülden Ponpon

El işi çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzeme olan krapon kağıdı ponpon yapımı için de oldukça idealdir. Kırtasiyeden alacağınız farklı renkteki krapon kağıtlarını kullanarak evinizi rengarenk ponponlarla donatabilirsiniz.

Krapon Kağıdından Ponpon
Krapon Kağıdından Ponpon

Ponponla Neler Yapılır?

Ponponla neler yapılır? diye merak ediyorsanız bu konuda birçok seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz. Tek bir tane ponpon yapıp bunu bir ataşa yapıştırarak evde çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz.

Ponpondan Kitap Ayracı
Ponpondan Kitap Ayracı

Elinizdeki artık yünlerden yaptığınız ponponları kapı süsü yapımında da kullanabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan yuvarlak bir köpük ya da ona benzer ortası boş bir halka. Sonrasında bu halkayı bir kumaş ile kaplayarak, üzerine rengarenk ponponları tutturabilirsiniz.

Ponpondan Kapı Süsü
Ponpondan Kapı Süsü

Çocuk odası için ponpondan güzel bir paspas yapmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise aşağıdaki gibi bir çalışma yaparak, çok güzel bir paspas tasarlayabilirsiniz.

Ponpondan Paspas
Ponpondan Paspas

Ponponlarla tabure ya da sandalye gibi birçok ahşap eşyanın üzerini kaplayıp, bunları farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Ponponla Tabure Süslemesi
Ponponla Tabure Süslemesi

Ponponları bir tele geçirerek bunlardan yapay çiçekler tasarlayabilirsiniz. Yapacağınız minik ponponları ince bir ağaç dalına yapıştırarak eviniz için çok güzel bir dekor ürünü yapabilirsiniz. Sakallı ipten yapacağınız ponponları birleştirerek bunlardan çok şık bir çiçek paspas da yapmanız mümkün. Bu yazımızda ponpon nedir, ponponla neler yapılır bunlardan bahsettik. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmalardan ilham alarak siz de evde ponponla çok güzel tasarımlara imza atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir