Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

Sumak Çayı Nasıl Yapılır

Sumak çayı nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ve konu hakkında merak edilen diğer bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Sumak yemek ve salatalara lezzet katan bir baharat olmasının yanı sıra sağlığa da faydalı olan bir bitkidir. Sumak baharat olmanın dışında su ile karıştırılarak çay olarak da tüketilmektedir. Tabi ki tüm bitki çaylarında olduğu gibi sumak çayının da tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Birçok çeşidi olan sumağın zehirli türleri de vardır. Bu nedenle sumak alacağınız zaman güvenilir yerleri tercih etmelisiniz. Sumak çayının nasıl yapıldığını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

Sumak çayı böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu ve mide sorunlarının çözümünde yardımcı olan bir içecektir. Düzenli olarak tüketildiği zaman birkaç hafta içerisinde olumlu sonuç almak mümkündür. Sumak çayının faydaları bu kadarla da kalmıyor. Bu çay hazımsızlığa da iyi geliyor ve gargara olarak uygulandığı zaman da diş eti rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı oluyor. Bunca faydasını öğrendikten sonra sumak çayını evde yapmak isteyenler olabilir. Sumak çayı tarifi ve kullanımı hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı sumak
  • 500 ml soğuk su

Sumak Çayı Yapımı

Sumak çayı yapmak oldukça kolaydır. Bunun için belirtilen miktarda sumak ve suyu küçük bir tencereye ya da demliğe alın. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra ocakta kaynatın. Kaynamaya başlayan çayı 1 dakika kadar daha ocakta beklettikten sonra ocağın altını kapatın. Yapmış olduğunuz sumak çayını süzün ve ılıdıktan sonra için.

Sumak Çayı Kullanımı

Sumak çayı her ne kadar faydalı olsa da fazla tüketimi zararlı olabilir. Bu nedenle günde 1 bardak içilmeli. Bu çayı soğuk ya da sıcak olarak tüketebilirsiniz. Eğer soğuk içmek isterseniz bunu kaynatmanıza gerek yoktur. Su ve sumağı güzelce karıştırıp süzdükten sonra hemen içebilirsiniz. Midenizin tahriş olmaması için çayı mutlaka süzdükten sonra içmelisiniz. Bu ayrıntılara dikkat ederseniz sumak çayının faydalarından istifade edebilirsiniz.

Sumak Gargarası Nasıl Yapılır?

Diş etlerinde sorun olanlar ve ağzının içindeki yaralardan şikayetçi olanlar da sumağı gargara yaparak tüketebilirler. Sumak gargarası yapacaksanız bunu dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulamanız gerekiyor. Sumak gargarası yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı sumak
  • 200 ml su

Sumak Gargarası Yapımı

Gargara yapmak için belirtilen miktarda su ve sumağı güzelce karıştırın. Suyun rengi mora döndükten sonra bunu süzün ve ağzınızı 1 dakika çalkaladıktan sonra tükürün. Sumak gargarasının yapımı ve kullanımı oldukça kolaydır. Yalnız gargara yaparken bunu yutmamaya dikkat etmelisiniz.

Sumak Gargarası Kullanımı

Sumak gargarası nasıl yapılır diye merak edenler için tarifi de verdikten sonra birkaç hatırlatma yapmak istiyoruz. Gargaranın etkisinden faydalanmak için bunu sabah ve gece olmak üzere günde 2 sefer kullanabilirsiniz. Düzenli uygulama sonucunda ağzınızın içindeki yaralardan kurtulabilir ve daha sağlıklı diş etlerine sahip olabilirsiniz. Sumak çayı ve sumak gargarası evde nasıl yapılır bunu sizlerle paylaştık. Siz de evde bu tarifleri uygulayarak sumağın faydalı etkilerini görebilirsiniz. Tabi ki bunu yaparken aşırı kullanımdan kaçınmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Sumak hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak isterseniz bu konuda önceden yazdığımız sumak nedir, nasıl kullanılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir