Evde Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Evde Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Evde doğal yöntemlerle diş beyazlatma konusunda bazı doğal formülleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Herkes daha temiz ve beyaz dişlere sahip olmak ister. Yediğimiz içtiğimiz gıdalar ve yeterince temizlenmediği için dişlerimizde zamanla sararma ve kararmalar meydana gelebilir. Bunun için pek çok kişi düzenli olarak diş temizletmektedir. Tabi ki işin en doğrusu diş doktoruna giderek ağız ve diş temizliği yaptırmaktır fakat bu uygulamaya herkesin bütçesi el vermeyebilir. Bu konuda uzun yıllardır denenmiş ve etkisi bilinen bazı yöntemler de vardır. Biz bugün sizlere bu yöntemlerden bahsediyoruz.

Evde Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Dişlerinin yeterince beyaz olmamasından şikayet eden pek çok kişi evde diş beyazlatma yöntemi olup olmadığını merak edebilir. Bazı gıdalar içerikleri nedeni ile dişleri temizleyip, beyazlatma özelliğine sahiptir. Bunları evde düzenli olarak uygulamak daha beyaz dişlere sahip olmanızı sağlayabilir. Bu yöntemler her ne kadar doğal uygulamalar olsa da, dikkatli yapılmaması halinde dişleriniz zarar görebilir. Bu nedenle uygulamaları yaparken dişlerinize çok fazla baskı uygulamayın. Hafifçe ovalayarak yapacağınız uygulamalardan istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Diş beyazlatma yöntemlerini çok sık uygulamak da üst tabakanın aşınmasına neden olabileceği için bunları uygularken aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Çilek ile Diş Beyazlatma

Çilek diş beyazlatmak için kullanılan en etkili ve bilindik doğal yöntemlerden birisidir. Bu lezzetli meyve içerdiği asit nedeni ile dişleri temizler ve daha beyaz görünmelerine yardımcı olur. Dişlerde bakteri ve tartar oluşumunu da önleyen çileği çok sık olmamak şartıyla diş beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Aşırı kullanılması halinde içerdiği asit nedeni ile diş minesine zarar verebilir.

Gerekli Malzemeler

  • 5-6 tane çilek

Yapılışı ve Uygulaması

Çilekleri yıkayın ve yeşil sap kısımlarını çıkardıktan sonra bir kasenin içine alıp ezin. Püre haline getirdiğiniz çilekle dişlerinizi fırçalayın.

Karbonat ile Diş Beyazlatma

Dişleri doğal yollarla beyazlatmak için en sık kullanılan yöntem karbonat ile fırçalamaktır. Karbonat ile yapacağınız macun dişlerinizin daha temiz ve beyaz olmasını sağlayabilir. Biraz karbonat ve çok az miktarda su kullanarak yapacağınız macunu, diş fırçası yardımı ile dişlerinize uygulayın. Bu uygulamayı çok sık yapmak dişlerin aşınmasına neden olabileceği için belirli aralıklarla yapmanızda fayda var.

Tuz ile Diş Beyazlatma

Tuz antibakteriyel özelliğinden dolayı dişler için en hesaplı ve etkili temizlik ürünüdür. Tuz aşındırıcı özelliğe sahip olduğu için dişlerin üzerinde kalıntıların birikmesini engeller ve bu sayede dişleriniz daha temiz ve beyaz olur. Tuzu doğrudan dişlerinize uygulamak yerine diş macununuza ilave ederek uygulayabilirsiniz.

Karbonat ve Adaçayı ile Diş Beyazlatma

Karbonat, adaçayı ve tarçın ile yapacağınız karışım;

  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı adaçayı
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Temiz bir diş fırçası

Yapılışı ve Uygulaması

Aynı miktarda karbonat, adaçayı ve tarçını karıştırın. Diş fırçasını bu karışıma batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Akşamları yatmadan önce bu uygulamayı yaparsanız, kısa süre içerisinde dişlerinizin daha temiz ve beyaz olduğunu görebilirsiniz.

Havuç ile Doğal Yollarla Diş Beyazlatma

Havuç sert yapısı nedeni ile dişlerinizi daha iyi temizlemeye yardımcı olabilir. İyi temizlenen dişler de daha parlak ve beyaz olacağı için bu kolay uygulamayı deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım havuç

Yapılışı ve Uygulaması

Havucu rendeleyin ve diş fırçanızın üzerine ezilmiş havuç parçalarını koyarak dişlerinizi çok bastırmadan ovalayın. Dişlerinizi beyazlatmak ve elde ettiğiniz beyazlığı korumak için bu uygulamayı istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz.

C Vitamini İçeren Gıdalarla Diş Beyazlatma

Limon, çilek, portakal ve domates gibi gıdalar dişlerinizi beyazlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerdir. Her evde bulunan bu gıdalar sayesinde ekstra masraf yapmadan daha beyaz ve güzel görünen dişlere sahip olabilirsiniz. Bu gıdalardan istediğiniz herhangi birini ezip macun haline getirin ve dişlerinizi bununla fırçalayın. Dişlerinizde biraz beklettikten sonra bol su ile ağzınızı çalkalayın.

Portakal Kabuğu ve Defne Yaprağı ile Diş Beyazlatma

Asit içeren portakal da dişleri beyazlatan doğal karışımlarda kullanılabilir. Defne yaprağı ve portakal kabuğu kullanarak hazırlayacağınız karışım sayesinde bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Bu formülün çok sık uygulanması dişlerde aşınmaya neden olabileceği için belirli aralıklarla uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Malzemeler

  • Biraz portakal kabuğu
  • 2 tane defne yaprağı

Yapılışı ve Uygulaması

Portakal kabuğunu rendeleyin ve defne yaprağını da havanda döverek ezin. Bir kasenin içinde bunları karıştırarak macun haline getirin. Diş fırçasına macunu sürün ve dişlerinizi fırçalayın.

Evde diş beyazlatma yöntemleri ile ilgili bazı doğal formülleri sizlerle paylaştık. Bazı dişler yapısı gereği tamamen beyaz olmadığı için bu uygulamalar dişlerin rengini tamamen beyazlatamasa da biraz açılmasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir