Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Evde yoğurt yapmanın püf noktaları sayesinde siz de çok kolay bir şekilde yoğurt yapabilir, ailenize ve sevdiklerinize sağlıklı bir gıda yedirmenin gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz. Eskilerin sağlıklı bir yaşam sürmesinin sırrı organik gıdalarla beslenmeleri olduğu için günümüzde doğal ürünlere olan talep bir hayli artmıştır. Bu organik gıdaların başında yoğurt gelmektedir. Mutfaklarımızın temel gıdaları arasında bulunan yoğurdu çoğumuz organik gıda satan yerlerden almaktayız. Dışarıdan aldığımız yoğurdun ne kadar organik ya da hijyenik olduğundan emin olamayız. Sizin de aklınızda aldığınız yoğurtla ilgili soru işaretleri varsa, evde kendiniz yoğurt yaparak hem organik olması konusunda içiniz rahat olur hem de dışarıdan aldığınızdan daha hesaplıya gelir. Bu yazımızda sizlere evde nasıl yoğurt yapacağınızı anlatıyoruz. Püf noktalarına dikkat ederek ve verdiğimiz tarifi uygulayarak çok lezzetli ve sağlıklı bir yoğurt yapabilirsiniz.

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurt tarifine geçmeden işin püf noktasını sizlerle paylaşıyoruz. Yoğurdun organik olması için yapımında kullanacağınız süt ve mayalık yoğurtta doğal olmalı. Hazır yoğurt ve doğal olmayan sütle yapılan yoğurt dışarıdan satın alınanlarla eşdeğer olacaktır. Bu nedenle mayalamak için organik yoğurt ve bazı markaların günlük sütünden kullanmanızı öneriyoruz. Yoğurt yapmak için çelik tencere kullanmanız gerekir. Sütü kaynattıktan sonra hemen mayalamaya geçmeyin. Bir süre bekletip sütün biraz ılımasını sağladıktan sonra mayalayın. Yoğurt yapmanın bir başka püf noktası da mayalanma esnasında kabın ağzını açık bırakmanızdır. Aksi halde yaptığınız yoğurtta sulanma meydana gelebilir. Bu detaylara dikkat ederek tadı ve kıvamı ile çok hoşunuza gidecek bir  ev yapımı yoğurt yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı organik yoğurt
  • 1 litre süt

Yapılışı

Sütü çelik tencerenin içine alın ve orta ateşte kaynatmaya başlayın. Süt kaynamaya başladığında ocağın altını kısın. Süt tamamen kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Sonrasında ocağın altını kapatın ve 15 dakika kadar ılıması için bekleyin. Bir kasenin içine aldığınız mayalık yoğurdun üzerine kaynattığınız sütten biraz dökün ve iyice karıştırın. Dilerseniz bu aşamada içine biraz toz şeker ya da tuz koyabilirsiniz. Daha sonra bu karışımı sütün içine aktarın ve her yerinin mayalanabilmesi için iyice karıştırın. Fırını 50 dereceye kadar ısıtın ve kapattıktan sonra sütü fırının içine alarak mayalanmaya bırakın. Yoğurdu fırında bekletirken kabın ağzının açık olması gerektiğini unutmayın. Bu şekilde 4 saat kadar beklettikten sonra yoğurdu buzdolabına kaldırın. Yarım gün kadar buzdolabında beklettikten sonra ev yapımı yoğurt kullanıma hazırdır. Afiyet olsun.

Bu yazımızda sizlerle evde yoğurt nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek püf noktalarını paylaştık. Verdiğimiz püf noktalarına dikkat ederek tarifimizi uygulayarak, organik yoğurt yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir