Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar

Kiraz lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını öğrenerek kıyafetlerinizdeki istenmeyen lekeleri çıkarabilirsiniz. Yaz aylarının sevilen meyvelerinden birisi olan kiraz, sulu bir meyve olduğu için kıyafetlerimizde leke oluşturabilir. Bu leke belirgin olduğu için saklamak mümkün değildir. Bu nedenle lekeyi çıkarmak için hemen harekete geçmek lazımdır. Tüm lekelerde olduğu gibi kiraz lekesinde de erken müdahale oldukça önemlidir. Leke bulaştığı yerde kaldıkça hem yayılır, hem de daha derine işler. Böyle bir durumda işiniz daha zorlaşabilir. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgileri uygulayarak siz de kıyafetinize bulaşan bu kırmızı lekeden kurtulabilirsiniz.

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kiraz lekesini çıkarmak için uygulanacak yöntem kıyafetin rengine ve kumaşın cinsine göre farklılık gösterebilir. Leke çıkarmak için uygulanacak yanlış bir yöntem ya da yanlış malzeme kullanılması kıyafetin giyilemeyecek hale gelmesine neden olabilir. Böyle bir aksilik yaşamamak için öncelikle beyazlarda ve renklilerde kiraz lekesi nasıl çıkarılır bunu bilmek gerekir.

Beyaz Kıyafetten Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz kıyafetlerdeki en küçük bir leke bile hemen kendini belli eder. Söz konusu olan kiraz lekesi ise beyazın üzerinde pembe ya da kırmızı renkte bir görünüm oluşturur. Lekelere karşı erken müdahalenin öneminden bahsetmiştik. Böyle bir durumda lekenin üzerine hemen tuz dökmelisiniz. Bunu yaptığınızda kiraz lekesinin daha fazla yayılmasını ve derine işlemesini önleyebilirsiniz. Leke kurumadan önce üzerine sıcak su dökerseniz hemen çıkmasını sağlayabilirsiniz. Lekenin kuruduğu durumda ise beyaz kıyafeti sıcak deterjanlı suyun içinde 30 dakika bekletin ve suyun içinden çıkardıktan sonra bunu hafifçe çitileyin. Sonrasında normal bir şekilde yıkama işlemi uygulayın.

Kiraz lekesi beyazlardan nasıl çıkar? sorusunun cevabı olabilecek bir başka pratik yöntem de süt olmaktadır. Bunun için yapmanız gereken bir kapta süt kaynatmak ve lekenin olduğu yeri kaynayan sütün içinde bir süre bekletmek. Daha sonra bunu sütün içinden çıkarın ve hafifçe çitiledikten sonra normal yıkama işlemine geçin. Kiraz lekesini beyaz kıyafetten çıkarmak için anlattığımız bu yöntemleri denediğiniz halde leke çıkmadıysa yıkama suyuna biraz çamaşır suyu ilave ederek tekrar yıkayabilirsiniz. Bu sayede kiraz lekesinden kurtulup kıyafetinizin tekrar beyaz ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Renkli Kıyafetten Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Sizin ya da çocuğunuzun renkli kıyafetinde kiraz lekesi oluştuysa buna beyazlardan farklı bir yöntem uygulamanız gerekmektedir. Aksi halde lekeyi çıkarmak isterken kıyafetin renginin solmasına neden olabilirsiniz. Kiraz lekesi olur olmaz buraya tuz dökmeniz lekenin yayılmasını ve daha derine işlemesini önlemeye yardımcı olabilir. Renkli kıyafetteki kuruyan kiraz lekesini çıkarmak için de lekenin olduğu yeri bir süre amonyaklı suyun içinde bekletebilirsiniz. Amonyaklı suyun içinden çıkardıktan sonra bunu normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Kiraz lekesinin oluştuğu kıyafete göre kullanılan malzemeler de değişebilir. Eğer leke sentetik bir kumaşta oluştuysa beyaz sirke, limon suyu ve su ile bir karışım hazırlayın. Pamuğu bu karışıma batırın ve lekeyi silin. Eğer lekeyi bu şekilde çıkaramazsanız bir süre sıcak suda beklettikten sonra tekrar aynı yöntemi uygulayın.

Eğer kiraz lekesinin oluştuğu kıyafet ipekli ya da yünlü ise lekeye müdahale etmeden önce bunun olduğu yerin altına emici özelliği olan bir bez yerleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında temiz bir bezi beyaz sirkeye batırın ve lekeli bölgeyi bununla silin. Yöntemi uyguladıktan sora kıyafeti çamaşır makinesinde her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Bu yazımızda kiraz lekesi renklilerden nasıl çıkar, beyaz kıyafetlerdeki kiraz lekesi nasıl çıkar? gibi soruların cevabı olabilecek yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu leke çıkarma yöntemlerini uygun bir şekilde kullanarak, beyaz ve renkli kıyafetlerinizdeki kiraz lekesinden kurtulabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir