Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır

Çay lekesi nasıl çıkarılır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu konuda uygulayabileceğiniz pratik yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz. Sabah kahvaltısında, gün içinde ve akşamları bol bol çay içeriz. Çoğu evden eksik olmayan çayı içmesi iyi de, ya lekesi? Bazen kazara elimizden üzerimize, halıya ya da koltuğa dökülen çayın bıraktığı o sarımsı leke sonradan çok başımızı ağrıtır. Çay lekesi ilk oluştuğu anda fark edilip, temizlenirse çıkması daha kolay olur. Biraz daha zaman geçtikten sonra, derine işleyen lekeyi çıkarmak da zorlaşır. Bugünkü yazımızda çay lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz. Tatlı bir çay keyfi sonrasında giysi, koltuk, halı ya da mobilyalarda çay lekesi oluştuğunu fark ettiyseniz sizlerle paylaşacağımız bu küçük ama etkili püf noktaları işinize yarayabilir.

Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Giyside Oluşan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Giysinize çay mı döküldü? Bunu dert etmeyin, daha önceden de söylediğimiz gibi hemen harekete geçmelisiniz. Üzerinizden çıkardığınız kıyafetin tersini çevirin. Lekeyi ilk önce soğuk suyla yıkayın. Ardından soğuk suyla, ağartıcı içermeyen bir toz çamaşır deterjanını karıştırın. Temiz ve renksiz bir bezi bu karışıma batırın ve sonrasında bezi çay lekesinin olduğu yere sürtmeden bastırın. Leke yeni oluşmuşsa bezi bu şekilde 10 dakika bekletin. Eğer daha önceden oluşmuşsa yarım saat kadar bekletmenizde fayda var. Daha sonra kumaşı ılık suyun içinde 25 dakika bekletin, sonrasında giysiyi yıkayın ve açık havada kurumaya bırakın. Giysideki çay lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabını bu şekilde verdikten sonra, sıra geldi halı ve mobilyalarda oluşan çay lekesinin nasıl çıkarılabileceğine.

Halıda Oluşan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Büyükler ya da evdeki küçükler bazen kazara çayı halıya dökerler. Halıda oluşabilecek o sarımsı lekeyi düşünmek bile oldukça kötü. Başınıza böyle bir durum geldiğinde vakit kaybetmeden harekete geçmelisiniz. Yapacağınız ilk iş, lekenin daha derine inmesini engellemek için hemen üzerine kağıt havlu ya da emicilik özelliği olan bir bez koymak olmalı. Bu şekilde, yüzeyde kalan çayı temizlemek daha kolay olacaktır. Silinip yıkanabilen bir halı kullanıyorsanız, ılık suyun içine ağartıcı içermeyen deterjan karıştırın ve hazırladığınız bu sıvıya temiz bir bezi batırın. Daha sonra bezi lekenin üzerine bastırın fakat ovalayarak silmeyin. Bu durumda ovalayarak silmeniz, lekenin başka bölgelere de yayılmasına neden olabilir. Sadece deterjanlı bezle kompres uygulayın. Bez lekeyi emdikten sonra biraz ılık su ile halıyı durulayabilirsiniz. Halı kuruduktan sonra lekenin çıkmadığını fark ederseniz, biraz daha etkili bir karışım uygulayabilirsiniz. Bunun için su bardağının yarısından biraz daha azına sirke koyun, üzerine su ilave ederek karışımı 1 bardağına tamamlayın. Temiz bir bezle lekenin üzerine kompres uyguladıktan sonra halıyı durulayın. Halıdaki çay lekesi nasıl çıkarılır sorusuna cevap olarak sizlere paylaştığımız bu temizleme yöntemleri, koltuklarınız için de geçerlidir.

Mobilyada Oluşan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mutfak tezgahı, masa ve sehpanın üzerine koyduğumuz çay bardağını alınca, yuvarlak izler oluştuğunu görürüz. Böyle bir durumda, lekenin oluştuğu yer nemli bir bezle hemen silinmelidir. Aksi halde sonradan bu lekeden kurtulmak biraz daha zor olacaktır. Mobilyalarda oluşan çay lekelerini çıkarmak için, ağartıcı içeriğe sahip olmayan sıvı deterjanlardan faydalanabilirsiniz. Bu uygulamadan olumlu sonuç alamazsanız o zaman lekelenen bölgeyi karbonat ya da sirke ile ovmayı deneyebilirsiniz. Mobilyalarda oluşan çay lekelerinden kolay bir şekilde kurtulabilmeniz için, mobilyadaki çay lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabını sizlerle paylaştık.

Çay lekesini çıkarmanın püf noktaları bu şekilde olup, herhangi bir durumda bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bahsettiğimiz uygulamaları yapmadan önce lekenen kumaşın ya da halının özelliklerine dikkat etmelisiniz. Yıkanabilen ve silinmesinde sakınca bulunmayan giysi, halı ve koltuklara bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Eğer hassas kumaşlarda çay lekesi oluştuysa, o zaman profesyonel bir yardım almayı denemenizi tavsiye ederiz. Sizlerle paylaştığımız yöntemlerden olumlu sonuç alamazsanız, işin uzmanından bu konuda hizmet almanız gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir