Şekerpare Nedir, Nasıl Yapılır?

Şekerpare Nedir Nasıl Yapılır

Şekerpare nedir, nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını paylaşıyoruz. Geleneksel şerbetli tatlarımızdan birisi de şekerparedir. Un, margarin, sıvı yağ, yumurta, pudra şekeri, kabartma tozu ve vanilya gibi malzemelerle yapılan bu tatlının sade, irmikli ve kakaolu gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Hafif bir şerbetli tatlı olduğu için bayramlarda, ramazanda iftar sofralarında ve özel yemek davetlerinin tatlı menüsünde sıkça tercih edilir. Az malzeme ile harika bir bayram tatlısı yapmak isteyenler şekerpare tatlısı yapabilirler. Bu tatlıyı daha önceden yapmadıysanız hamurunu hazırlarken, şerbetini yaparken ve tatlıyla şerbeti buluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu bilemelisiniz. Bu yazımızda şekerpare tatlısı yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Şekerpare Nedir, Nasıl Yapılır?

Şekerpare şerbetli bir tatlı çeşididir. İlk olarak tatlının yapımı için hamuru hazırlanır. Daha sonra bu hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılır ve bunlar elde yuvarlanarak şekil verildikten sonra fırın tepsisine sıralanır. Fırında pişen hamurların üzerine şerbet dökülür ve tatlı şerbeti içine çektikten sonra servis yapılır. Şekerpare tatlısı şekil olarak yuvarlak bir kurabiyeyi andırır. Tatlının hamuruna şekil verirken bunu yuvarladıktan sonra ortasına parmak ile bastırarak buraya fındık yerleştirilir.

Şekerpare tatlısı baklava ya da kalburabastı gibi şerbetli bir tatlı olmasına rağmen onlardan farklı bir tada sahiptir. Diğer tatlıların içinde ceviz bulunurken şekerpare tatlısının içinde ceviz ya da fındık bulunmaz. Şekerpareye lezzetini veren irmiktir. Bu tatlıyı ağız tadı ile yemek isterseniz uymanız gereken bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederek siz de evde bu tatlıyı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Şekerpare Yapmanın Püf Noktaları

 • Şekerpare tatlısı yapacağınız hamurun kıvamı kulak memesi yumuşaklığında ve ele yapışmayan bir yapıda olmalıdır.
 • Tatlı yapmak için uyguladığınız tarifteki ölçülere bire bir uymalısınız. Ölçülerde kendinize göre değişiklik yapmanız ortaya istenmeyen sonuçlar çıkarabilir. Eğer tatlıyı daha fazla yapmak isterseniz verilen ölçüyü iki katına çıkarabilirsiniz. Bunu yaparken tüm malzemeleri aynı oranda arttırmanız gerektiğini unutmayın.
 • Tatlı hamurundan yapacağınız yuvarlaklar çok ince  ya da çok kalın olmamalıdır. Kalın olursa tatlılar şerbeti içine iyi çekmeyebilir. İnce olmaları halinde ise gereğinden fazla yumuşayarak servis sırasında dağılabilirler.
 • Tatlının şerbeti içine iyi çekmesi için şerbet soğuk, tatlı sıcak olmalıdır. Bu nedenle şerbeti önden yapıp soğuması için bekletmeniz gerekiyor.
 • Tatlının şerbetinin acı olmaması için şekerli su kaynadıktan sora bunun içine limon suyu ilave edilmelidir. Eğer limon suyunu önceden koyarsanız yapacağınız bu hata tatlının şerbetinin acılaşmasına neden olabilir.
 • Şekerpare tatlısını yaptıktan sonra bunu buzdolabına koymamalısınız. Buzdolabına koyduğunuzda şerbetlenme olabileceği için tatlıyı dışarıda muhafaza etmelisiniz.
 • Şekerpare hamurunu daha sonradan şerbetlemek için saklamak isterseniz bunun için önce hamuru fırında pişirmeniz gerekiyor. Sonrasında bunlara şerbet dökmeden buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.
 • Tatlının her yerinin şerbeti iyice içine çekmesi için bunları şerbetledikten sonra arada bir dikkatlice çevirerek alt üst edebilirsiniz. Böylece şeker pare tatlısının altı da üstü de aynı şekilde şerbeti çekerek yumuşacık olacaktır.
 • Tepsiye hamurları aralarında biraz boşluk bırakarak sıralamalısınız. Bunlar pişerken kabaracağı için aralarında boşluk olmazsa birbirlerine yapışabilirler.
 • Tatlı hamurunu önceden ısıtılmış 200 derece fırında bunların üzeri kızarana kadar pişirmelisiniz.
 • Şerbeti döktükten sonra en az 2-3 saat tatlıların şerbeti içine çekmesi için beklemelisiniz.

Evde lezzetli bir şekerpare tatlısı yapmak isterseniz bu yazımızda bahsettiğimiz püf noktalarını dikkate almalısınız. Bu pratik bilgileri uyguladığınız taktirde sevdiklerinize kendi yaptığınız enfes tatlıyı ikram etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir