Altın Nasıl Parlatılır?

Altın Nasıl Parlatılır

Altın nasıl parlatılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de altın takılarınızı evde kolay bir şekilde temizleyerek tekrar parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bilezik, küpe, yüzük ve kolye gibi altın takılar zamanla üzerlerinde biriken toz ve kir nedeni ile parlaklığını yitirip mat bir görünüm alabilir. Hatta bunlar kararak kullanmak istemeyeceğiniz kadar çirkin olabilirler. Siz de kararan altın takılardan şikâyetçi iseniz bu yazımızda bahsedeceğimiz pratik bilgiler işinize yarayabilir. Değerli takılarınızı parlatmak için bunları bir kuyumcuya götürebilir ya da bunları parlatmak için özel olarak üretilen ürünlerden kullanabilirsiniz. Bunların dışında evde uygulayabileceğiniz yöntemleri de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Altın Nasıl Parlatılır?

Altın takıları ilk aldığımızda bunlar parlaklığı ile göz kamaştırmaktadır. Zamanla bunların üzerinde biriken kir ve toz kalıntıları mat ve kirli bir görünüm almalarına neden olur. Uzun zaman temizliği ihmal edilen altınların karaması ise kaçınılmazdır. Kararan altınları evde kendiniz de parlatabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken dikkatli olmalısınız. Bu konuda doğru malzemeyi yeterli miktarda kullanmak oldukça önemlidir. Bazı takılar taşlı olduğu için bunları temizlemek ve parlatmak için farklı yöntemler denemek gerekebilir. Kısacası altınları parlatmak için doğru yöntemin uygulanması gerekmektedir. Evinizin mutfağında bulunan bazı malzemeler kararan altınları parlatmak konusunda size yardımcı olabilir. Şimdi bu  evde altın parlatma yöntemleri ve uygulanışlarına bir bakalım.

Altın Parlatmak için Tuz ve Karbonat Karışımı

Bu karışımdaki bulaşık deterjanı altınların üzerindeki kirleri yumuşatır. Tuz ve karbonat ise altınların üzerindeki kir ve tozları temizlemeye yardımcı olur. Bu pratik yöntemi denemek isterseniz gerekli malzemeler ve uygulamanın yapılışı aşağıdadır.

 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Takıları içine koymak için bir kap
 • Kabın içini kaplayacak büyüklükte alüminyum folyo
 • Kullanmadığınız bir diş fırçası ( altınların üzerindeki yumuşayan kirleri temizlemek için )
 • Temiz ve yumuşak bir bez ( temizlenen takıları kurulamak için )

Malzemeler hazırsa kabın içini alüminyum folyo ile hiç boşluk kalmayacak şekilde güzelce kaplayın. Daha sonra kabın içine belirtilen miktarda tuz, karbonat ve bulaşık deterjanı koyun. Bunların üzerine 1 bardak sıcak su ilave edin ve tüm malzemeyi güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımın içine altınları koyun ve 10 dakika bekletin. Sürenin bitiminde altınları kabın içinden alın ve diş fırçası ile üzerinde kir kalan yerleri hafifçe ovalayın. Sonrasında bol su ile yıkayın ve temiz bir bez ile kurulayın.

Altın Parlatmak için Bulaşık Deterjanı ve Su Karışımı

Üzerinde taşlar bulunan altınları temizlemek için uygulayabileceğiniz en kolay ve etkili yöntem bulaşık deterjanı ve su karışımıdır. Evde hazırlayacağınız bu karışım altın takıların üzerinde biriken toz ve kirlerin çıkmasını kolaylaştıracaktır. Bu yöntemi denemek isterseniz gerekli malzemeler ve uygulama aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı
 • Yarım su bardağı sıcak su
 • Bir kap
 • Kullanmadığınız bir diş fırçası

Kabın içine bulaşık deterjanı ve sıcak suyu koyarak karışımı hazırlayın. Daha sonra temizlemek istediğiniz altınları bu kabın içine alın ve 15 dakika kadar bekletin. Bu sürede takının üzerindeki kir ve toz kalıntıları da yumuşayacaktır. Sonrasında altını karışımın içinden alın ve diş fırçası ile fazla bastırmadan fırçalayın. Uygulama sonrasında takıyı çeşmenin altında güzelce durulayın ve kuruması için bir süre bekleyin.

Diş Macunu ile Altın Parlatma

Diş temizliği için kullandığımız diş macunları altının üzerinde biriken kirleri bunu çizmeden ve zarar vermeden temizlemeye yardımcı olabilir. Bunun için kaseye biraz diş macunu alın ve üzerine çok az su ilave ederek bunu biraz yumuşatın. Daha sonra kullanmadığınız bir diş fırçasını bu karışıma batırın ve altını hafifçe fırçalayarak temizleyin. Temizleme işleminin ardından bol su ile durulayın ve yumuşak bir bez yardımı ile kurulayın.

Karbonat ile Altın Parlatma

Altın takıları evde parlatmak için kullanabileceğiniz en ideal malzemelerden birisi de karbonattır. Bunun için tek yapmanız gereken bir kabın içinde 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı suyu karıştırmak. Yaptığınız bu karışıma batıracağınız yumuşak bir diş fırçası ile fazla bastırmadan ovalayın. Uygulamanın bitiminde takılarınızı bol su ile yıkayın ve yumuşak bir bez ile güzelce kurulayın.

Altınları parlatmak için bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Takıları çizmeden ve zarar vermeden parlatmak için uygulama esnasında çok sert ovalamamaya dikkat etmelisiniz.  Kurularken de aynı şekilde fazla baskı uygulamaktan kaçınmalısınız. Üzerinde taşlar bulunan altın takıları temizlerken kaynar su kullanmayın. Bazı taşlar hassas olduğu için sıcak su bunlara zarar verebilir. Bu yazımızda altın nasıl temizlenir? sorusunun cevabı olabilecek pratik yöntemleri sizlerle paylaştık. Altın takılarınızın üzerinde yeni oluşmaya başlayan kararmaları gidermek için bu yöntemler yeterli olacaktır. Uzun süredir takılarınızı temizlemediyseniz ya da üzerlerinde çok belirgin çizikler varsa o zaman bir kuyumcudan yardım almanız gerekebilir. Evde düzenli olarak altın takılarınızı temizlerseniz her zaman yeni alınmış gibi parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir