Yalancı Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

Yalancı Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır

Yalancı arnavut ciğeri nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sevilen meze çeşitlerimizden birisi olan arnavut ciğerinin yapımında koyun ya da inek ciğeri kullanılmaktadır. Bu ciğer çeşitleri biraz pahalı olduğu için herkes alıp yapamayabilir. Böyle bir durumda yalancı arnavut ciğeri yapmayı deneyebilirsiniz. Yalancı arnavut ciğeri nedir? derseniz bunu da hemen açıklayalım. Arnavut ciğerinin tavuk ciğeri ile ile yapılan hali, yalancı arnavut ciğeri olarak adlandırılmaktadır. Evde kolay ve lezzeti bir meze hazırlamak isterseniz, yalancı arnavut ciğeri yapmayı deneyebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Yalancı Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

Yalancı arnavut ciğeri; tavuk ciğeri, un, tuz ve çeşitli baharatlar ile yapılır. Genelde yanında kızarmış patates, maydanoz, kuru soğan ve sumak ile servis edilir. Ailenizle yiyeceğiniz akşam yemekleri için ya da özel bir yemek daveti vereceğiniz zaman bu mezeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Daha önceden bu güzel lezzetle tanışmamış olanlar için aşağıda yalancı arnavut ciğeri tarifi paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo tavuk ciğeri
  • 3 tane patates
  • 5 çorba kaşığı un
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • Tuz

Kızartmak için; 

  • 2 su bardağı sıvı yağ

Servis için;

  • 2 tane kuru soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • Sumak

Yalancı Arnavut Ciğeri Yapımı

Tavuk ciğerini yıkayın ve suyunu süzmesi için bir süre süzgeçte bekletin. Daha sonra bunları kesme tahtasına alın ve bıçak ile iri parçalar halinde kesin. Patatesleri de yıkayın ve bunların kabuklarını soyduktan sonra bıçak ile iri küpler halinde doğrayın. Tavuk ciğerini ve patatesleri bu şekilde hazırladıktan sonra sıra ciğeri un ve baharatlarla harmanlamaya geldi.

Yayvan bir kabın içine un, tuz ve baharatı alın. ( Kullanacağınız baharat miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. ) Bunları güzelce karıştırdıktan sonra ciğerleri de bu kabın içine alın. Ciğerlerin her yerini baharatlı una bulayın. Daha sonra unun fazlasını almak için bunları delikli bir süzgece alıp hafifçe sallayın.

Şimdi sıra geldi ciğeri pişirmeye. Derin bir tencere ya da tavanın içine sıvı yağı alın. Yağ iyice kızdıktan sonra unladığınız ciğerleri içine alın. Delikli bir kepçe ile arada bir karıştırarak 3 dakika kızartın. Bu arada başka bir tavanın içinde de patatesleri kızartın. Kızaran ciğer ve patatesleri içine kağıt havlu serdiğiniz bir tabağın içine alın. Bu şekilde kağıt havlu fazla yağı çekeceği için daha hafif bir kızartma yapma imkanınız olacaktır.

Servis öncesinde kuru soğanların kabuğunu güzelce soyun ve bunları bıçak ile piyazlık olarak doğrayın. Maydanozu da çeşmenin altında yıkadıktan sonra kesme tahtasına alın ve ince bir şekilde doğrayın. Sonrasında maydanoz, soğan ve sumağı güzelce karıştırın. Yalancı arnavut ciğeri yapımı bu şekilde olup, tariften de anlayacağınız gibi oldukça kolaydır. İşin püf noktası kızartma yapmak için derin bir tencere ya da tava kullanılmasıdır. Ayrıca unlanmış ciğerleri tavaya atmadan önce yağın iyice kızmasını beklemelisiniz. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, arnavut ciğeri yapmanın püf noktaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir