Yumurta Kabuğu Süslemesi Nasıl Yapılır
Kendin Yap,  Nasıl Yapılır

Yumurta Kabuğu Süslemesi Nasıl Yapılır?

Yumurta kabuğu süslemesi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde evde hobi amaçlı taş ve deniz kabuğu gibi objeler boya ya da başka malzemeler kullanılarak süslenmektedir. Son dönemlerde bunlara ek olarak yumurta kabuğu süslemesi yapımına da sıkça rastlıyoruz. Yumurta kabukları ile yapılan dekoratif ürünler zarif ve şık tasarımları ile dikkat çekmektedir. Siz de yumurta kabuğu süslemesi yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve bazı örnek çalışmaları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Süslemesi Nasıl Yapılır?

Evde yumurta kabuğu süslemek çok kolay bir uygulamadır. Sizin bu konuda ilk olarak yapmanız gereken yumurta kabuğunun üst tarafına bir delik açmak ve buradan yumurtanın içini boşaltmak. Daha sonra içinde kalan yumurta artıklarının koku yapmaması için bunun içini sıcak deterjanlı su ile güzelce yıkayın. Yumurta kabuğunun içini ve dışını güzelce temizleyip kuruladıktan sonra süsleme işlemine başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yumurta kabuğu
  • Kabuğu delmek için sivri bir cisim
  • İstediğiniz renkte akrilik boya ya da porselen kalemi

Bu malzemelerin yanı sıra yumurta kabuğu süslemek için küçük boncuk ya da parlak taşlar da kullanabilirsiniz. Yapacağınız tasarıma göre düğme, artık kumaş parçaları ve yün ipler de işinize yarayabilir. Yumurta kabuklarına oyuncak göz takarak bunları sevimli bir bibloya dönüştürebilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Nasıl Süslenir?

Yumurta kabuğunun üzerini boyayarak yada boncuk ve parlak taş gibi küçük aksesuarlar yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Nasıl bir süsleme yapacağınız sizin hayal gücünüze ve el becerinize bağlı. İsterseniz yumurta kabuğunun üzerine ince ve zarif desenler çizebilirsiniz. Çizim yeteneğiniz yoksa bunun için hazır şablon da kullanabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Süslemesi
Yumurta Kabuğu Süslemesi

Akrilik boyalarla istediğiniz her türlü deseni yumurta kabuğuna yapmanız mümkün. Yumurta kabuğu süslemesinde kelebek ve çiçek gibi kolay çizilen desenleri kullanabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Süslemesi-1
Yumurta Kabuğu Süslemesi-1

Yumurta kabuğu süslemek için oje de kullanılabilir. Evde kullanmadığınız ojeler varsa bunları da yumurta kabuğu süslemesinde kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Süslemesi-2
Yumurta Kabuğu Süslemesi-2

Yumurta kabuklarına oyuncak gözler takarak bunları sevimli bir biblo haline getirebilirsiniz. Bu tarz biblolar çocuk odası için güzel bir dekor ürünü işlevi de görebilir.

Yumurta Kabuğu Süslemesi-3
Yumurta Kabuğu Süslemesi-3

Yumurta kabuğunun şık görünmesini isterseniz bunu metalik ya da simli boyalarla boyayabilirsiniz. Yapacağınız tasarıma göre aralara minik boncuk ya da parlak taşlar yapıştırarak çok hoş süslemeler yapabilirsiniz. Siz de evde yumurta kabuğundan dekoratif süs yapmak isterseniz bu yazımızda paylaştığımız önerilerden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: