Eski Gömlekten Mutfak Önlüğü Nasıl Yapılır?

Eski Gömlekten Mutfak Önlüğü Nasıl Yapılır

Eski gömlekten mutfak önlüğü nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Bayanların çoğu mutfakta çeşitli kumaşlardan dikilmiş ya da iple örülmüş mutfak önlüğü kullanmaktan hoşlanırlar. Eğer siz de bu gruba dahilseniz bugün bahsedeceğimiz kendin yap çalışması ilginizi çekebilir. Evde sizin ya da eşinizin giymediği bir gömlek varsa bununla kendinize güzel bir mutfak önlüğü yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Eski Gömlekten Mutfak Önlüğü Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

  • Giymediğiniz bir gömlek
  • Kalem
  • Makas

Yapacağınız mutfak önlüğünü süslemek için kumaş çiçek ya da buna benzer bir aksesuar kullanabilirsiniz.

Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı

Evde kumaş mutfak önlüğü dikmek isterseniz bunun için size bahsedeceğimiz pratik yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde ekstra kumaş almanıza gerek kalmayacağı gibi eski gömleği de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Mutfak önlüğü yapmak için ilk olarak gömleğin dikiş yerlerini kalem ile işaretleyin.

Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı
Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı

Daha sonra bu çizgilerin üzerinden makas ile dikkatli bir şekilde kesin. Bunu yaparken gömleğin yaka kısmını kesmeyin.

Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı-1
Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapımı-1

Kestiğiniz yerlerin sökülmemesi için buralara boydan boya dikiş yapın. Son olarak artan gömlek kumaşından iki tane uzun şerit yapın. Bunları da yerlerine dikerek uygulamayı tamamlayın.

Mutfak önlüğünü yaptıktan sonra buna kumaştan çiçek yaparak daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer gömlekte cepte yoksa bundan artan kumaş ile ya da başka kumaş kullanarak ön tarafa istediğiniz büyüklükte bir cep yapabilirsiniz.

Gömlekten Mutfak Önlüğü
Gömlekten Mutfak Önlüğü

Eski gömleği klasik bir mutfak önlüğü şeklinde yapabileceğiniz gibi el becerinize göre şıklığı ile dikkat çeken tasarımlara imza atabilirsiniz. İsterseniz gömleğin yaka kısmını da keserek buraya da ince şeritler yapabilirsiniz.

Gömlekten Mutfak Önlüğü-1
Gömlekten Mutfak Önlüğü-1

Gömlek ile yapacağınız mutfak önlüğünün uçlarına fırfır yaparak bunun daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gömlekten Mutfak Önlüğü-2
Gömlekten Mutfak Önlüğü-2

Bu yazımızda sizlere gömlekten mutfak önlüğü yapımı hakkında bilgiler verdik. Paylaştığımız resimli anlatım ve örnek görseller de size bu çalışmayı yaparken yardımcı olabilir. Bu kolay uygulama sayesinde kullanmadığınız gömlekleri de atmak yerine mutfak önlüğü olarak kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir