Evde Dekoratif Saksı Yapımı

Evde Dekoratif Saksı Yapımı

Evde dekoratif saksı yapımı sayesinde hem evde keyifli vakit geçirebilir hem de boş teneke kutuları değerlendirebilirsiniz. Günümüzde teneke, ahşap, plastik ve karton gibi pek çok atık malzeme çöpe atılmak yerine farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bugün paylaşacağımız dekoratif saksı yapımı da bu çalışmalara benzemektedir. Mutfakta kullandığınız gıdalardan kalan boş teneke kutu varsa, bu keyifli kendin yap çalışmasını uygulamayı düşünebilirsiniz. Dekoratif saksı yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evde Dekoratif Saksı Yapımı

Mandal ile dekoratif saksı yapımına başlamadan önce teneke kutunun üzerindeki etiketi çıkarmalısınız. Mandalı teneke kutunun üzerine sağlam tutturabilmek için bunun yüzeyinin düz ve temiz olması gerekiyor.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane konserve kutusu
  • Çok sayıda ahşap mandal
  • Silikon tabancası
  • Saksıyı süslemek için boya ya da başka süs aksesuarları

Evde Dekoratif Saksı Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir dekoratif saksıya sahip olabilirsiniz.

  • İşe ilk olarak mandalların demirlerini çıkarmakla başlamalısınız. ( Bu şekilde mandalları teneke kutuya yapıştırmanız daha kolay olacaktır. ) Yeterli sayıda mandal hazırladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Bu aşamada ise mandallara tekere teker yapıştırıcı sürün ve bunları teneke kutuya yapıştırın.
  • Kutunun üzerini tamamen mandal ile kaplayın. Kaplamayı tamamladıktan sonra isterseniz mandalları dilediğiniz bir renge boyayabilirsiniz.
  • Sürdüğünüz boya kuruduktan sonra saksının üzerine bir ip ya da kurdele bağlayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.
  • Evde parlak taş ya da boncuk gibi aksesuarlar varsa bunları da saksıyı süslemek için kullanabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde evde çok güzel çiçek saksısı yapabilirsiniz. Aynı yöntemi mandal yerine dondurma çubuğu ya da hobi çubukları ile de yapmanız mümkün. Yapacağınız dekoratif ürünü isterseniz çalışma masasında kalemlik ya da salonda vazo olarak da kullanabilirsiniz. Mandalları metalik renklerde boyayarak daha şık bir tasarım yapabilirsiniz. Siz de mandal ve teneke kutu ile saksı yapmak isterseniz aşağıdaki resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz. Evde bu tarz kolay kendin yap çalışmaları uygulamaktan hoşlanıyorsanız sizlerle daha önceden paylaştığımız, deniz kabuğu ile saksı süslemesi yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Teneke Kutu ve Mandaldan Dekoratif Saksı Yapımı
Teneke Kutu ve Mandaldan Dekoratif Saksı Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir