Hobi Çubuğu Nedir, Hobi Çubuğundan Neler Yapılır?

Hobi Çubuğu Nedir, Hobi Çubuğundan Neler Yapılır

Hobi çubuğu nedir, hobi çubuğundan neler yapılır? sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Hobi çubuğu, ahşaptan üretilmiş belirli bir uzunluğu ve genişliği olan malzemeye verilen isimdir. Görünüm olarak dondurma çubuğuna benzediği için dondurma çubuğu olarak da adlandırılabilir. Bu ahşap çubukları boyamak ve yapıştırmak çok kolay olduğu için son dönemlerde hobi çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Eğer siz de evde keyifli bir hobi ile uğraşmak isterseniz hobi çubuklarını kullanarak kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Bu konuda ilham alabileceğiniz örnek görselleri aşağıda bulabilirsiniz.

Hobi Çubuğu Nedir, Hobi Çubuğundan Neler Yapılır?

Hobi çubukları ahşap olduğu için ısıya da dayanıklı bir malzemedir. Bu özelliği nedeni ile bardak altlığı ve nihale yapımında kullanılabilir. Hobi çubukları ve renkli iplerle aşağıdaki gibi zarif ve şık bir bardak altlığı yapabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Bardak Altlığı Yapımı
Hobi Çubuğundan Bardak Altlığı Yapımı

Bileklik kullanmayı seviyorsanız hobi çubuğu ile kendinize şık bir bileklik yapabilirsiniz. Yapacağınız bilekliği akrilik boya ile renklendirebilir, isterseniz bir şablon yardımı ile üzerine küçük desenler yapabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı
Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı

Hobi çubuklarından yıldız ya da başka şekiller oluşturarak bunları boya ve boncuklarla süsleyebilirsiniz. Bu şekilde çam ağacı süslemesinde kullanmak için güzel süsler tasarlayabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Dekoratif Süs Yapımı
Hobi Çubuğundan Dekoratif Süs Yapımı

Hobi çubuklarını akrilik boya ile istediğiniz renkte boyayarak bunlarla çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz. Hobi çubuklarını renklendirmek için oje de kullanabilirsiniz. Böylece kullanmadığınız ojeleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Kitap Ayracı Yapımı
Hobi Çubuğundan Kitap Ayracı Yapımı

El becerinize güveniyorsanız hobi çubuklarını kullanarak aşağıdaki gibi minyatür bir ev yapabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Minyatür Ev Yapımı
Hobi Çubuğundan Minyatür Ev Yapımı

Hobi çubuğu ile güzel bir peçetelik de yapabilirsiniz. Bu çubuklarını birbirine yapıştırarak yanları açık bir kutu haline getirdikten sonra içine peçetelerinizi koyabilirsiniz. Yaptığınız peçeteliği boyayarak daha şık bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Peçetelik Yapımı
Hobi Çubuğundan Peçetelik Yapımı

Sevdiklerinizin resimlerini koymak için kendiniz bir çerçeve tasarlamak isterseniz bunun için hobi çubuklarını kullanabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Resim Çerçevesi Yapımı
Hobi Çubuğundan Resim Çerçevesi Yapımı

Hobi çubuklarını üst üste yapıştırarak bunlarla istediğiniz boyutta bir takı kutusu yapabilirsiniz. Buna yapacağınız kapağı inci görünümlü boncuklarla ya da küçük parlak taşlarla süsleyebilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Takı Kutusu Yapımı
Hobi Çubuğundan Takı Kutusu Yapımı

Hobi çubuğundan neler yapılır bu konudan da bahsettik. Eğer siz de bu çubuklarla çalışma yapmak isterseniz hobi çubuğu nerede satılır? diye merak edebilirsiniz. Hobi malzemeleri satan yerlerde ve kırtasiyelerde bu çubukların ince, kalın, uzun, kısa, düz ya da renkli birçok çeşidini bulabilirsiniz. Bu çubuklar paketler halinde satılmaktadır. Bunlardan ihtiyacınız kadar alarak evde güzel tasarımlar yapabilirsiniz. Hobi çubukları ile yapılan uygulamaları dondurma çubuğu ile de yapabilirsiniz. Daha önceden sizlerle paylaştığımız evde dekoratif saksı yapımı çalışmasını da hobi çubukları ile yapmanız mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir