Sigara Böreği Yapmanın Püf Noktaları

Sigara Böreği Yapmanın Püf Noktaları

Sigara böreği yapmanın püf noktaları sayesinde artık siz de evde bu böreği lezzetli ve çıtır çıtır pişirebilirsiniz. Uzun üçgen şeklinde kesilen yufkaların arasına iç harcı koyulduktan sonra rulo şeklinde sarılan börek çeşidi, sigara böreği olarak adlandırılmaktadır. Kolay yapıldığı ve lezzetli olduğu için en çok tercih edilen börek çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Bu börek genelde yağda kızartılsa da fırında da yapılabilir. Sigara böreği yapımında çoğunlukla hazır yufka kullanıldığı için kolay börek tarifi arayanlar için de idealdir. Siz de bu harika lezzetle tanışmak isterseniz önce sizi lezzete ulaştıracak püf noktalarını öğrenmekle işe başlayabilirsiniz.

Sigara Böreği Yapmanın Püf Noktaları

  • Sigara böreğini rulo şeklinde sarmak için yufkaları uzun, üçgen parçalar halinde kesmelisiniz. Bunun için yufkaları mutfak tezgahına düzgün bir şekilde üst üste serin. Daha sonra büyük bir bıçak ile yufkayı 4 eşit parça halinde kesin. Bu parçaları da ortadan ikiye kestiğinizde uzun üçgen yufka parçaları ortaya çıkacaktır.
  • Böreğin iç harcını peynirli, patatesli ya da damak tadınıza uygun başka malzemeler kullanarak hazırlayabilirsiniz. İç harcının lezzetini arttırmak için maydanoz ya da çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.
  • Hazırladığınız iç harcını üçgen yufkanın geniş tarafına koyun ve bunu güzelce yaydırın. Börekleri kızartırken iç harcının içinden çıkmaması için bunu fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz. 1 tatlı kaşığı kadar iç harcı yeterli olacaktır. Ayrıca yufkaları sararken kenarlarını içe doğru kıvırmanız gerekiyor. Bu püf noktalarına dikkat ederseniz, börekler yağda kızarırken iç harcının dağılmasını önleyebilirsiniz.
  • İç harcını koyup rulo şeklinde sardığınız yufkaların sonradan açılmaması için bunları sardıktan sonra uçlarına biraz su sürerek hafifçe bastırın. Bu şekilde yufkayı yapıştırarak sonradan açılmasını önleyebilirsiniz.
  • Böreğin her iki tarafının da kısa sürede kızarması için bunları derin bir tava ya da tencerede bol yağın içinde pişirmelisiniz.
  • Böreklerin daha çabuk pişmesi ve az yağ çekmesi için yağ iyice kızdıktan sonra bunları tavaya almanız gerekiyor.
  • Yağda kızarttığınız börekleri çevirirken maşanın bunları yırtmaması için dikkatli olmalısınız. Aksi halde yırtılan yufka nedeni ile böreğin iç harcı tavaya yayılacak ve börek kötü bir tat alacaktır. Böyle bir risk almamak için böreği kızartırken delikli kepçe kullanabilirsiniz. Bu şekilde böreklerin yufkasını yırtmadan kolayca her iki tarafını da kızartabilirsiniz.
  • Börekleri yağın içinden aldıktan sonra bunları içine kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa alın. Bu şekilde kağıt havlu fazla yağı çekecektir.

Bu yazımızda paylaştığımız püf noktalarını uygulayarak siz de evde enfes bir sigara böreği pişirebilirsiniz. Daha önceden bu böreği yapmadıysanız, hazır yufkadan sigara böreği nasıl yapılır? yazımızda böreğin tarifini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir