Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Evde elma sirkesi nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde organik elma sirkesi yapabilirsiniz. Elma sirkesi sadece salatalara lezzet vermekle kalmaz, ev temizliği, cilt ve saç bakımında da farklı şekillerde kullanılır. Dışarıdan hazır olarak alının elma sirkeleri katkı maddesi içerdiğinden bu ürünler sağlıklı değildir. Organik elma sirkesi ise biraz pahalı gelebilir. İşin hem sağlık hem de maddi boyutunu düşündüğümüzde en ideali evde elma sirkesi yapmaktır. Daha önceden bunu yapmayanlar; ” acaba yapabilir miyim? ” diye düşünebilirler. Siz de böyle bir tereddüt yaşıyorsanız bu yazımızda paylaşacağımız bilgiler işinize yarayabilir.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde yapılan ürünler hiçbir katkı maddesi içermediğinden daha sağlıklı ve lezzetli olmaktadır. Elma sirkesi yapmak isteyenlerin uygulayabileceği farklı tarifler bulunmaktadır. Biz bugün sizlerle İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi tarifi paylaşmak istiyoruz. Gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapım aşaması hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Elma Sirkesi İbrahim Saraçoğlu Tarifi

İbrahim Saraçoğlu tarafından tarifi paylaşılan elma sirkesini evde yaparak yaklaşık 3 ay içinde organik elma sirkesine sahip olabilirsiniz. Doğal bir içeriğe sahip olan bu sirkeyi salatalarda, cilt ve saç bakımında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 4 tane orta boy elma
 • 6 tane nohut
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yeteri kadar içme suyu
 • Cam bir kavanoz
 • İnce bir bez ya da tülbent ( kavanozun ağzını örtmek için )

Elma Sirkesi Yapımı

İlk olarak elmaları bol su ile yıkayın ve bunların kabuklarını soymadan bıçak ile dört parçaya kesin. Elmaların çekirdeklerini çıkarın ve bunları kavanozun içine koyun. Elmalardan sonra diğer malzemeleri de belirtilen miktarda ilave edin ve en son kavanozda kalan boşluğu su ile tamamlayın.

Kavanozun içindeki malzemelerin sirke olması için bunların hava ile teması tamamen kesilmemelidir. Bu nedenle kavanozun kapağını kapatmadan bunun ağzını ince bir bez ya da tülbent ile örtün. Kavanozun ağzını bu şekilde kapattıktan sonra bunu güneş görmeyen, serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. İlk 1 hafta boyunca kavanozun içindeki malzemeleri her gün karıştırın. Bir hafta sonrasında ise haftada bir kere karıştırın. Bu şekilde ortalama 3 ay içinde elma sirkesi kullanıma hazır olacaktır.

Elma Sirkesi Yapmanın Püf Noktaları

İlk kez evde elma sirkesi yapacak olanların işini kolaylaştırmak için elma sirkesi yapmanın püf noktaları hakkında bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz.

 • Elma sirkesi yapımında kullanılacak olan su temiz ve klorsuz olmalıdır.
 • Sirkenin sağlıklı ve doğal olması için yapımında organik elma kullanılması gerekmektedir.
 • Sirke malzemelerinin bulunduğu cam kavanoz güneşten uzak, serin ve karanlık bir yerde bekletilmelidir.
 • Sirke olmaya başladığında sineklenme oluşabilir bu durumda endişe etmenize gerek yok. Bu durum sirkenin olmaya başladığının bir göstergesidir.
 • Üzerinde küfler oluştuğu zaman ise elma sirkesi kullanılabilir hale gelmiş demektir. Üzerinde biriken küfleri bir kaşık ile kenara alarak organik elma sirkesini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız, elma sirkesi yapmanın püf noktaları ve ev yapımı organik sirke tarifi sayesinde artık siz de evde bu doğal ürünü rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir