Pilav Yapmanın Püf Noktaları
Mutfak,  Pratik Bilgiler

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmanın püf noktaları sayesinde artık siz de dilediğiniz gibi lezzetli ve tane tane pilav pişirebilirsiniz. Bayanlar için yemek yapmak ve bu yemekleri sevdiklerine ikram etmek ayrı bir zevktir fakat bazı durumlarda bu zevk onlar için üzüntü vesilesi de olabilmektedir. Bu konuda çoğu bayanın ortak sorunu pişirdikleri pilavın yeterince beyaz olmaması ve tane tane düşmeyerek lapalaşmasıdır. Bir arkadaşınızda yediğiniz pilavın bembeyaz ve tane tane olması size; ” acaba ben nerde yanlış yapıyorum? ” sorusunu düşündürebilir. Bu sorunuzun cevabını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmanın püf noktaları çok kolay ve etkili yöntemlerden oluşmaktadır. Pilavı nasıl pişirmek istediğinize göre yapmanız gerekenler farklılık gösterebilir. Beyaz ve tane tane pilav pişirmek için yapmanız gerekenleri aşağıda paylaşıyoruz.

Pilavın Beyaz Olması İçin Ne Yapılmalı?

Pişirdiğiniz pilavın kar gibi beyaz görünmesini sağlamak tamamen sizin elinizde. Bunun için yapmanız gereken pilavı pişirmeye başkarken pirinçleri tencereye koyduğunuzda ocağın altının çok açık olmamasıdır. Ocağın altının çok açık olması pirinçlerin fazla kavrulmasına ve sarımsı bir renk almasına neden olacağı için bu ayrıntıyı atlamamak son derece önemlidir. Pirinçleri kavururken pirinçlerin üzerine bir iki damla kadar limon sıkmanız da pilavınızın beyaz olmasını sağlayacaktır. Bu işlemi yaparken limonu birkaç damladan fazla koymanız halinde pilavınızın tadı değişebilir bu nedenle ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Pirinçleri kavurma süresi de çok uzun tutulmamalı, pirinç ve yağ tamamen karışınca suyu verilmelidir. Pilavın  beyaz olması için bu detaylara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Pilavın Tane Tane Pişmesi İçin Ne Yapılmalı?

Yemek yapmaya yeni başlayan bayanların çoğunun ortak derdi yaptıkları pilavın bayılmasıdır. Bir pilav ne kadar lezzetli olsa da tane tane olmamışsa bayan kendisini başarısız hiseder ve morali bozulur. Pilavın tane tane olması için ne yapılmalı derseniz bunun için ilk olarak kullanacağınız suyun ölçüsüne dikkat etmenizi öneriyoruz. Eğer pilavı yaparken soğuk su kullanıyorsanız bunun için uygulamanız gereken ölçü, suyun  tenceredeki pirinçlerin üzerini çok az geçmesidir. Bunu göz kararı ayarlamakta zorluk çekiyorsanız, bir su bardağı pirince 1 su bardağı su olarak ayarlamayı daha kolay yapabilirsiniz. Pilav yaparken sıcak su yerine soğuk su kullanmanız da kıvamı bakımından daha olumlu sonuç verir. Çünkü bu şekilde pirinçler bir an da kaynar suyla haşlanmak yerine yavaş yavaş kıvam alarak pişerler. Pilavı pişirirken tencerenin kapağını çok fazla açmamaya da özen gösterin. Sürekli tencerenin kapağını açmak ısı kaybına neden olacağı gibi pilavın kıvamını da olumsuz etkileyecektir. Bunu önlemek için cam kapaklı bir tencere kullanabilir ve yemeğinizi tencerenin kapağını açmadan kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Pirinçler suyu tamamen çektikten sonra kontrol amacıyla bir iki kere karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Tencereyle kapağının arasına kağıt havlu koyarak buharıyla demlenmesini sağlayın. Pilavın demini almasını beklerken bir defa kaşığınızla havalandırarak karıştırdıktan sonra kapağını kapatın ve servis edeceğiniz zamana kadar bu şekilde bekletin. Bu dediğimizi uyguladığınızda pilavınızın tane tane düştüğünü göreceksiniz.

Pirinç Pilavının Lezzeti Nasıl Artırılır?

Pirinç pilavının lezzetini artırmak için tereyağı kullanabilirsiniz yalnız tere yağını çok fazla kavurmamanız gerektiğini unutmayınız. Tereyağı çok çabuk renk değiştirir bu nedenle hafiften köpürmeye başladığında diğer aşamaya geçin. Pilavı tereyağıyla değil de margarinle yapacaksanız içine az miktarda sıvı yağ eklemeniz pilavınızın daha parlak görünmesine yardımcı olacaktır. Pirinç pilavının lezzetli olabilmesi için şehriye kullanabilirsiniz. Arpa şehriyeli pirinç pilavı lezzet ve görüntü açısından isabetli  bir seçim olacaktır. Arpa şehriyeleri kavururken kararmamalarına dikkat edin yalnız kararmasınlar diye de tamamen beyaz bırakmayın. Şehriyeler açık kahverengi olana kadar kaşıkla sürekli karıştırarak her yerinin eşit miktarda pişmesini sağlayın. Şehriye gereğinden fazla kavrulursa pilavınızın rengi beyaz yerine sarımsı bir renk alabilir. Bu detayı atlamadığınız taktirde pirinç ve şehriye hem tat olarak hem de renk olarak birbirini harika bir şekilde tamamlayacaktır. Lezzetli bir pirinç pilavı yapmak için et veya tavuk bulyondan faydalanabilirsiniz. Bu şekilde pilavınız yavan bir tat yerine daha leziz hale gelecektir.

Lezzetli bir pirinç pilavı yapmanın püf noktaları bu yazdığımız basit ama etkili tekniklerden geçmektedir. Siz de bu yöntemleri uygulayarak bembeyaz, tane tane ve enfes pilavlar yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir