Bıttım Sabunu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bıttım Sabunu Nedir Nasıl Kullanılır

Bıttım sabunu nedir, nasıl kullanılır? diye merak ediyorsanız yazımızda bu sabun hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bıttım sabunu doğal içeriğe sahip olan, temizliğin yanı sıra cilt ve saç bakımı için de kullanılan bir üründür. Bıttım adı verilen küçük kahverengi kabuklu yabani fıstık bitkisinin yağı ile menengiç ağacı yağından yapılan bu sabun, saçlara ve cilde sağladığı faydalar nedeni ile son yıllarda oldukça rağbet görmektedir. Cilt ve saç bakımında kullanılan kimyasal içerikli bakım ürünlerinin zararları artık herkes tarafından bilinmektedir. Bu ürünler yerine organik bir bakım ürünü kullanmak isterseniz bıttım sabunu kullanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Bıttım Sabunu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu başta egzama, mantar ve kepek gibi cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Bu sabunun faydaları sadece bu kadar da değildir. Düzenli kullanıldığı taktirde saç dökülmesini önler. Saçın yağ dengesini sağlamaya yardımcı olan bu sabun saçlardaki kepekleri giderirken yenilerinin oluşmasını da önler. Cildin yağ ve nem dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Bıttım sabununu düzenli olarak kullanırsanız cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilir, daha sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Sabunun bu etkilerinden faydalanmak için hakiki bıttım sabunu kullanmanız gerekmektedir. Bıttım sabunu nedir? diye merak edenler için gerekli bilgileri verdik. Şimdi sıra diğer merak edilen soruların cevaplarında.

Bıttım Sabunu Nerede Satılır?

Bıttım sabununu aktarlarda ve organik ürün satan yerlerde bulabilirsiniz. Alacağınız ürünün hakiki olması saç ve cilt sağlığı açısından son derece önemlidir. Bıttım sabununa çok talep olduğu için piyasada bunun sahteleri de bulunmaktadır. Gerçek bıttım sabununun rengi koyu yeşil veya koyu sarıdır. Bu sabunun yapımında bıttım bitkisinin yağı kullanılmaktadır. Bazı üreticiler sabunun yapımında bıttım bitkisinin yağı yerine zeytinyağı ya da defne yağı gibi farklı yağlar kullanmaktadır. Bu şekilde sabun daha ucuz olsa da bu sadece insanları aldatmaya yönelik  bir hiledir. Alacağınız bıttım sabununun rengine ve kokusuna bakarak bunun organik olup olmadığını anlamanız mümkündür. Bu konuda fiyat da sabunun hakiki olup olmadığını anlamaya yardımcı olabilir. Taklit sabunlarda bıttım bitkisi yağı yerine başka yağlar kullanıldığı için bu sabunlar daha ucuza satılmaktadır.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabununun faydasını görmek için bunun hakikisini kullanmanız gerekiyor. Hemen ilk kullanımda mucizevi bir etki beklemek yanlış olur. Bu ürünü düzenli olarak ve uygun şekilde kullanırsanız beklediğiniz etkiyi görebilirsiniz.

  • Bıttım sabununu cilt bakımında kullanacaksanız yüzünüzü yıkadıktan sonra sabunu köpürtün ve cildinize masaj yaparak uygulayın. 5 dakika kadar uygulamaya devam ettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın.
  • Saç bakımı için bıttım sabunu kullanacaksanız uygulama öncesinde saçlarınızı ılık su ile yıkayın.
  • Daha sonra sabunu köpürterek saç diplerine masaj yaparak uygulayın. 5 dakika kadar saç diplerine masaj yaptıktan sonra şampuan ya da başka kimyasal ürün kullanmadan saçlarınızı durulayın.
  • Bıttım sabunu cildin ve saçların temizliği ve bakımı için tek başına yeterlidir.
  • Bıttım sabunu saçın yağ ve nem değesini ayarlamaya yardımcı olur. Bu sabunu kullandıktan sonra 2 gün boyunca saçlarınızı yıkamayın.

Bu yazımızda bıttım sabunu nasıl kullanılır, organik bıttım sabunu nasıl anlaşılır, bu sabun nerede satılır, saç ve cilt için faydaları nelerdir? bunlar hakkında bilgiler paylaştık. Evde doğal bakım yapanlar bıttım sabunu kullanarak daha güzel bir cilde ve daha parlak saçlara sahip olabilirler. Tüm doğal ürünlerde olduğu gibi bu sabunun kullanımında da aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi halde ciltte tahrişe neden olabilir. Bıttım bitkisine ya da menengiç bitkisine alerjiniz varsa bu sabunu kullanmayın. Sabunu kullandıktan sonra cildinizde alerjik bir reaksiyon meydana gelirse sabunu kullanmaya son vermeniz gerekiyor. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ya da bir cilt rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan bıttım sabunu kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir