Kruton Nasıl Yapılır?

Kruton Nasıl Yapılır

Kruton nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek hem bayat ekmekleri değerlendirebilir hem de çorbalara daha farklı bir lezzet katabilirsiniz. Kruton, küp şeklinde doğrandıktan sonra kızartılmış ekmek parçalarıdır. Doğranan ekmekler biraz yağ ile harmanlandıktan sonra çıtır çıtır kızartılarak kruton yapılır. Günümüzde sadesinin yanı sıra sarımsak ve çeşitli baharatlarla yapılan farklı kruton tarifleri de bulunmaktadır. Damak tadınıza göre siz de bu tariflerden istediğinizi uygulayarak evde kruton yapabilirsiniz.

Kruton Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Krutonun ana malzemesi bayat ekmek ve sıvı yağdır. Bunun dışında sarımsaklı ve baharatlı kruton da yapabilirsiniz. Kıtır ekmeğe hangi baharatlar yakışır derseniz bu sorunun cevabı sizin damak tadınıza göre değişir. Genelde baharatlı kruton yapımında kekik, fesleğen ve pul biber kullanılmaktadır. Kullanacağınız baharat çeşidini ve bunların oranını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Kruton Nasıl Yapılır?

Kruton yapmak için ekmekler dilimlenir ve küp küp doğranır. Daha sona bu ekmekler yağ ve istenen baharatlarla harmanlanır. Ekmekleri tavada ya da fırında kızartabilirsiniz.

Kruton Nasıl Pişirilir?

Kruton pişirmek için teflon tava ya da fırın tepsisi kullanabilirsiniz. Güzel bir kruton yapmak için ekmekler kızarıp kuruyana kadar pişirmeniz gerekiyor. Doğradığınız ekmekleri tavada kızartacaksanız arada bunları karıştırarak alt üst etmeyi unutmayın. Fırında kruton yapmak için ilk olarak fırın tepsisine pişirme kağıdı serin. Daha sonra bunun üzerine doğranmış ekmek parçalarını yaydırın. Daha önceden bu harika lezzetle tanışmayanlar için aşağıda baharatlı kruton tarifi paylaşıyoruz.

Baharatlı Kruton Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 4 dilim bayat ekmek
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • Fesleğen

Baharatlı Kruton Yapımı

Baharatlı kruton yapmak için ilk olarak ekmekleri güzelce dilimleyin. Daha sonra bunları kesme tahtasına alın ve bıçak ile iri küpler halinde doğrayın. Ekmekleri bu şekilde hazırladıktan sonra sıra geldi baharatları hazırlamaya. Sarımsakların kabuklarını soyun ve bunları güzelce ezin. Derin bir kasenin içine sıvı yağ, ezilmiş sarımsak ve diğer baharatları alın. Bunları elinizle güzelce karıştırarak baharatları ekmeklere yedirin. Fırın tepsisine pişirme kağıdını serin. Baharatla karıştırdığınız ekmek parçalarını bunun üzerine alın ve güzelce yaydırın. Ekmekleri önceden ısıtılmış 200 derece fırında bunlar kızarıp kuruyana kadar pişirin. Afiyet olsun.

 Baharatlı kruton yapımı bu şekilde olup, fırını kapatır kapatmaz tepsiyi içinden çıkarmayı unutmayın. Aksi halde fırının kapalı olsa bile içindeki ısı nedeni ile ekmekler yanabilir. Yaptığınız krutonu hemen kullanmayacaksanız, oda sıcaklığında soğuyana kadar bekleyin. Sonrasında baharatlı krutonları cam bir kavanoza koyun ve ağzını da sıkıca kapatın. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kruton nedir, nasıl yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir