Kruton Nedir, Nasıl Yapılır?

Kruton Nedir Nasıl Yapılır

Kruton nedir, nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kruton, küp küp doğranmış sade ya da baharatlarla harmanlanarak kızartılmış ekmek parçalarıdır. Bu kıtır ekmek parçacıkları çorbaların yanına çok yakışmaktadır. Eskilerin bayat ekmekleri değerlendirmek için sıkça uyguladığı yöntemlerden birisi de kıtır ekmek yapmaktır. Dilimlenen ekmekler bıçak ile küp küp doğranarak fırında ya da tavada kızartılarak evde kruton yapılabilir. Bu sayede hem bayat ekmekler değerlendirilmiş olur hem de çorbanın yanına yakışan bir lezzet ortaya çıkar. Özel yemek davetlerinde sade ya da baharat ile yapılmış krutonlar sayesinde çorba servisini daha şık bir şekilde yapabilirsiniz. Daha önceden evde kruton yapmadıysanız bu yazımızda vereceğimiz püf noktaları çok işinize yarayacaktır.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kruton Nedir, Nasıl Yapılır?

Kızarmış ekmek parçaları yani kruton, çorba yanında servis edilen bir lezzettir. Damak tadınıza göre farklı lezzetler katacağınız bu kızarmış ekmek parçalarını cips olarak da tüketebilirsiniz. Özellikle çocuklar hafif baharatlı ve kıtır kıtır ekmek parçalarına bayılacaktır. Her şeyin olduğu gibi kruton yapmanın da bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederseniz siz de sevdiklerinizle birlikte bu kıtır ekmekleri afiyetle tüketebilirsiniz.

Kruton Yapmanın Püf Noktaları

  • Kruton yapmak için öncelikle ekmekleri küp küp kesmek gerekiyor. Bunun için dilimlediğiniz ekmekleri kesme tahtasına alın ve iri kuşbaşı şeklinde doğrayın.
  • Doğradığınız ekmekler çok ince olmamalı aksi halede kızartırken yanabilirler.
  • Krutonu tavada yapacaksanız, yanmaz yapışmaz bir tava kullanmalısınız.
  • Fırında kruton yapacağınız zaman fırın tepsisine önce pişirme kağıdı serin. Sonrasında ekmekleri tepsiye alın.
  • Doğranmış ekmekler üst üste gelmemeli. Bunun için ekmeklerin miktarına uygun tava ya da tepsi kullanmanız gerekiyor.
  • Arada bir ekmekleri kontrol etmeli ve hafifçe karıştırarak hepsinin aynı şekilde kızarmasını sağlamalısınız.
  • Ekmeği sade olarak kızartabileceğiniz gibi kekik, fesleğen ve pul biber gibi damak tadınıza uygun baharatlar da kullanabilirsiniz.
  • Ekmekler kızardıktan sonra bunları fırının içinde bekletmeyin. Aksi halde fırının içindeki ısı nedeni ile ekmekler yanabilir.
  • Yaptığınız krutonu hemen kullanmayacaksanız bunu oda sıcaklığında soğuttuktan sonra cam bir kavanozun içine koyun ve kapağını da sıkıca kapatın.

Kruton yapmanın püf noktaları bu şekilde olup, bu önerileri dikkate alırsanız sonuç sizi memnun edecektir. Bu pratik yöntem sayesinde siz de artık bayatlayan ekmekleri atmak yerine bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir