Odadaki Sigara Kokusu Nasıl Geçer?

Odadaki Sigara Kokusu Nasıl Geçer

Odadaki sigara kokusu nasıl geçer? sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Sigara kokusundan kurtulmak pek hoş bir konu olmasa da evimizde zaman zaman bu kötü kokuya maruz kalabiliriz. Hatırını kıramadığımız bir misafir geldiğinde, bu kötü alışkanlığa sahipse ister istemez odaya sigara kokusu sinecektir. Odayı havalandırınca duman gitse bile, biz herhangi bir girişimde bulunmazsak sigara kokusu odaya ve eşyalara sinerek, uzun süre bize rahatsızlık verebilir. Bu yazımızda evindeki bu kötü kokuya tahammül edemeyenlerin kolayca uygulayabileceği bazı püf noktalarını paylaşıyoruz.

Odadaki Sigara Kokusu Nasıl Geçer?

 • Evin içinde sigara içildiği zaman camları açık tutun. En azından bu şekilde dumanın odanın içinde yayılmasını az da olsa önleyebilirsiniz.
 • Sigara dumanının dışarı çıkmasını önleyen kül tablalarından kullanmanız da bu konuda biraz fayda sağlayabilir.
 • Sigara izmarti de duman kadar kötü bir koku yayar. Bu yüzden odada içinde izmarit bulunan kül tablası olmamalı. İşi biter bitmez kül tablasını boşaltırsanız, en azından izmaritin yayacağı kötü kokuyu önleyebilirsiniz.
 • Odada oluşan sigara dumanı bir an önce dışarı çıksın diye camları açın ve odanın havasının temizlendiğine emin olana kadar camları açık tutun.
 • Islak bir havluyu odanın içinde sallamak da havanın daha çabuk temizlenmesini sağlamaya yardımcı olur.
 • Odadaki sigara dumanından kurtulmak için, odanın bazı köşelerine ıslak sünger koyabilirsiniz.
 • Mangal kömürü varsa bunu oda da görünmeyecek yerlere koyarak da bu sorunu çözmeniz mümkün.
 • Odada oluşan sigara kokusunu başka bir koku ile bastırmak, bu sorunun en basit ve etkili çözümüdür. Bu konuda sirke çok işinize yarayabilir. Bunun için tek yapmanız gereken bir kaseye sirke koymak ve bunu 1 gün boyunca odada bekletmek. Uygulamadan istediğiniz sonucu alabilmek için, odaya sirkeyi koyduğunuz süre boyunca kapıyı kapalı tutun. Ertesi gün sirkenin keskin kokusu sayesinde sigara kokusunun yok olduğunu ve odanın havasının temizlendiğini görebilirsiniz.
 • Odaya sinen sigara kokusundan kurtulmak için portakal ve limon gibi meyvelerin güzel kokusundan faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, birkaç dilim portakal ya da limonu bir kasenin içine koyup, bunu odada bekletmek. Kasenin içindeki meyveleri odada 2 günden fazla bekletneyin. Aksi halde bu sefer de odada çürük meyve kokusu oluşabilir.
 • Kokusu herkes tarafından sevilen Türk kahvesi de odaya sinen sigara kokusundan kurtulmak için kullanılabilir. Kötü kokuyu kahvenin harika kokusu ile bastırmak için, küçük tül bir kese yapıp kahveyi bunun içine koyun. Bu keseyi ağzı kapalı bir şekilde odada istediğiniz bir yere asın.
 • Oda parfümleri de sigara dumanını yok etmek için kullanılabilir. Fakat odada aşırı bir sigara dumanı varsa, ortamı havalandırmadan parfüm sıkarsanız, bu sefer de meydana gelen ağır  koku rahatsızlık verebilir. Bunu önlemek için ilk önce odayı güzelce havalandırın ve sonrasında kokuyu sıkın.
 • Sigara kokusundan kurtulmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemler arasında mum da bulunuyor. Normal ya da kokulu mumları odanın bazı yerlerinde yakarak sigaranın kötü kokusunu bastırabilirsiniz.
 • İmkanınız varsa evinizde kurutulmuş çiçek bulundurun. Bu şekilde hem odanızda güzel bir görüntü oluşurken, kurutulmuş çiçeklerin kokusu sigara kokusunu gidermenize de yardımcı olabilir.
 • Odada çok yoğun bir sigara kokusu oluştuğu durumlarda daha etkili bir yöntem uygulamanızda fayda var. Bunun için yapmanız gereken; 1 su bardağının içine 1 paket kabarma tozu boşaltmak ve içine azar azar yarım bardak kadar elma sirkesi koymak. Hazırladığınız bu karışım 1 hafta boyunca etkini koruyacaktır.  Bu karışımdan yayılan buhar sayesinde sigara kokusu kaybolacak ve odanın havası temizlecektir.

Sigara kokusuna pratik çözümler her bayanın kolaylıkla uygulayabileceği ve evini kötü kokulardan kurtarabileceği, etkisi deneyenlerce kanıtlanmış yöntemlerdir. Bu konuda yapılacak en doğru davranış evin içinde sigara içilmemesidir. Fakat yine de evinizde herhangi bir şekilde sigara kokusu oluşursa sizlere anlattığımız yöntemleri uygulayarak kurtulabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir