Evde Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Evde kırma yeşil zeytin nasıl yapılır? sorusunun cevabını bu yazımızda tüm ayrıntıları ile birlikte bulabilirsiniz. Yeşil zeytin kahvaltı masalarımızın olmazsa olmazlarındandır. Bu lezzetli ve sağlıklı kahvaltılık aynı zamanda salata ve meze yapımında da kullanılmaktadır. Organik gıdalar tüketmek sağlık bakımından olduğu kadar damak tadımızın bozulmaması için de önemlidir. Dışarıdan aldığımız hazır zeytinler bazı katkı maddeleri içermekte, organik olarak satılanlar da biraz pahalıya gelmektedir. Yeşil zeytinleri ham olarak alıp bunları evde kendimiz de kahvaltılık olarak hazırlayabiliriz. Evde kırma yeşil zeytin yaparak, hijyenik ve sağlıklı bir kahvaltılık tüketmenin gönül rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Evde Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde kırma yeşil zeytin yapmak ve bunu ağız tadı ile tüketmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunları bilirseniz kırma yeşil zeytin yaparken ve sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Daha önceden evde kırma yeşil zeytin yapmayanların işini kolaylaştırmak için konu hakkındaki püf noktalarını aşağıda paylaşıyoruz.

Kırma Yeşil Zeytin Yapmanın Püf Noktaları

Tüketim durumunuza göre istediğiniz miktarda ham yeşil zeytin temin ettikten sonra aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Yeşil zeytinlerin yapraklarını ve ezik olanlarını temizlemekle işe başlayın.
  • Zeytinleri birkaç defa sudan geçirerek güzelce yıkayın.
  • Kesme tahtasının üzerine temiz bir poşet serdikten sonra yeşil zeytinleri tahta tokmak, et döveceği, küçük bir çekiç ya da şişe ile tek tek kırın.
  • Bu kırma işlemini yaparken zeytinleri ezmemeye dikkat edin.
  • Kırdığınız zeytinlerin kararmaması için bunları geniş, su dolu bir kabın içine koyun.
  • Tüm zeytinler kırıldıktan sonra bunları suyun içinden alın ve cam bir kavanozun içine aktarın. Üzerini geçecek kadar su ekledikten sonra kavanozun kapağını kapatın.
  • Zeytinlerin acı suyunun çıkması için her gün sabah ve akşam suyunu değiştirin. Bu sayede zeytinin acılığı gidecek ve lezzetli olacaktır.
  • Zeytinlerin acı suyu çıktıktan ve renkleri sarardıktan sonra yenilebilecek hale gelmiş olur. Bu süre 10 ila 15 gün arasındadır.

Zeytinlerden yiyeceğiniz kadarını bir kaba alıp, sızma yağ ve limon ile lezzetlendirerek kahvaltıda tüketebilirsiniz. Geri kalanlarını da bozulmamaları için buzdolabına kaldırın. Kırık yeşil zeytinleri daha uzun süre emniyetle muhafaza etmek için salamura yapabilirsiniz.

Yeşil Zeytin Nasıl Salamura Yapılır?

Zeytini koyacağınız kabın alacağı kadar suya 5 parça limon tuzu ve 3 yemek kaşığı kaya tuzu katın. Tuz eriyinceye kadar güzelce karıştırdıktan sonra salamura suyu hazır. Zeytinleri aralara limon dilimleri koyarak kavanoza yerleştirin ve üzerine tuzlu suyu dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıldıktan sonra serin bir yerde muhafaza edin. Salamura yaparken zeytinlerin tamamen suyun içinde kalması gerektiğini unutmayın. Kırma yeşil zeytin yapmanın püf noktaları bu şekilde olup, zeytinleri sosla tatlandıracağınız zaman tüketebileceğiniz kadarını yağlamanızı tavsiye ediyoruz.

Yeşil zeytinlere kırma işlemi uygulandığında bunlar daha çabuk olgunlaşıp, yenilebilecek hale gelmektedir. Kırma zeytinin dayanıklılığı çok uzun olmadığı için bunları yaparken küçük kavanozlara koymanızda fayda var. Bu yazımızda kırma yeşil zeytin yapımı hakkında işinize yarayabilecek püf noktalarını paylaştık. Siz de bu yöntemi kullanarak ve uyarılarımızı dikkate alarak evde yeşil zeytin kırması yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir