Hint Kınası ile Saç Nasıl Boyanır?

Hint Kınası ile Saç Nasıl Boyanır

Hint kınası ile saç nasıl boyanır? diye merak edenler için konu hakkındaki püf noktalarını bu yazımızda paylaşıyoruz. Saçlardaki beyazları kapatmak ya da saç rengi değiştirmek için saç boyası kullanılmaktadır. Bu boyalar kimyasal içerdiğinden saçlara zarar vermektedir. Bu nedenle günümüzde bayanlar saçlarına doğal boya kullanmayı tercih etmektedir. Bu anlamda kullanılan en eski ürünlerden birisi kına olmaktadır. Kına ile saçlar kızıl tonlarında bir renk almaktadır. Kına saçlardaki beyazları kapatmasının yanı sıra saçları beslemekte daha sağlıklı ve parlak görünmelerine yardımcı olmaktadır. Hint kınası da saç boyamak için kullanılan bir kına çeşididir. Bu kınayı saça uygulamak kolay olduğu ve birçok farklı renk seçeneği bulunduğu için bayanların sıkça tercih ettiği bir üründür.

Hint Kınası ile Saç Nasıl Boyanır?

Hint kınası ile saçları boyamak oldukça kolaydır. Bunun için ilk yapmanız gereken istediğiniz renkte bir hint kınası almaktır. Günümüzde büyük marketlerde, saç boyası satan yerlerde ve aktarlarda hint kınası bulmak mümkündür. Bu kınanın sadece siyah ve kızıl değil kumral renkleri de bulunmaktadır. Bunlardan istediğinizi alarak evde saçlarınızı kolay bir şekilde boyayabilirsiniz.

Hint Kınası ile Saç Boyamak için Gerekli Malzemeler

Hint kınası ile saçları boyamak için saçlarınıza yetecek miktarda kına almanız gerekiyor. Saç boyamak için satılan hint kınaları paketler halindedir. Paketlerin içindeki toz halindeki kınayı su ile karıştırarak uygulanmaktadır. Saçları boyarken elinize kına bulaşmaması için eldiven kullanmalısınız. Bunun dışında cildinize kına bulaşmaması için de kınayı sürdükten sonra başınıza bir bone takmalısınız. Üzerinize kına bulaşmaması için de gerekli önlemi aldıktan sonra saçlarınızı boyamaya geçebilirsiniz.

Hint Kınası ile Saç Boyama

İlk olarak kına karışımı hazırlamakla işe başlamanız gerekiyor. Bunun için paketteki kınayı bir kasenin içine boşaltın. Kınanın üzerine azar azar su ilave ederek bunun kahve telvesi kıvamına gelmesini sağlayın. Kına pürüzsüz bir kıvama gelene kadar güzelce karıştırdıktan sonra gerekli koruma tedbirlerini alarak saçlarınızı boyamaya başlayabilirsiniz.

Hint kınası ile saç boyarken normal saç boyası yaparken uyguladığınız yöntemi kullanmalısınız. Saçlarınızı küçük bölümlere ayırın ve bir fırça yardımı ile kınayı saçlara kökten uca doğru güzelce sürün. Saçınızın tamamına kına sürdükten sonra bunları toplayın ve başınıza bir bone geçirin. Hint kınasının saça etki etmesi için yarım saat kadar bekletin. Sürenin bitiminde saçlarınızı şampuan ve bol su ile yıkadıktan sonra iyice durulayın. Su berrak akana kadar yıkamaya devam edin.

Hint kınası ile saçlardaki beyazları kapatmak ya da saçlarınızın rengini değiştirmek isterseniz bu uygulamayı yapabilirsiniz. Doğal saç renginize uygun hint kınası kullanırsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Saçlarınızı boyarken kına karışımının gözünüze gelmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca kına cildinizi de boyayabileceği için uygulama esnasında bu konuda da dikkatli davranmanız gerekiyor. Hint kınası aynı zamanda evde geçici dövme yapımı için de sıkça kullanılmaktadır. Sizde kendinize geçici dövme yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, hint kınası ile nasıl dövme yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Evde hint kınası ile saç boyamak için bu yazımızda verdiğimiz pratik bilgileri uygulayabilirsiniz. Doğal hint kınası kullanmanız halinde bunun saçlarınıza herhangi bir zararı olmayacaktır. Daha önceden bu ürünü kullanmadıysanız uygulama öncesinde cildinizin küçük bir bölgesine kınayı sürüp, alerjik reaksiyon oluşup oluşmadığını test edebilirsiniz. Böyle bir belirti yoksa saçlarınız hint kınası ile boyayarak daha güzel ve parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz. Hint kınası saç derisindeki sorunları da gidermeye ve kepek oluşumunu önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir