Ekşi Maya Nedir Nasıl Yapılır

Ekşi maya nedir, nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de evde bu mayayı kolay bir şekilde hazırlayarak yaptığınız ekmekleri daha lezzeti bir hale getirebilirsiniz. Ev yapımı ekmek daha sağlıklı ve doyurucu olduğu için günümüzde birçok kişi ekmeğini evde kendisi yapmaktadır. Kullanılan un ve mayaya göre farklı şekillerde adlandırılan birçok ekmek çeşidi bulunmaktadır. Yaptığı ekmeği uzun süre bozulmadan muhafaza etmek isteyenlerin öncelikli tercihi ekmek yapımında ekşi maya kullanmaktır. Bu maya dışarıda satılmadığı için evde kendiniz yapmalısınız. Daha önceden evde ekşi maya yapmayanlar için bu yazımızda konu hakkındaki pratik bilgileri paylaşıyoruz.

Ekşi Maya Nedir, Nasıl Yapılır?

Ekmeği daha uzun süre bozulmadan saklamak ve lezzet vermek için kullanılan maya çeşidi halk arasında ekşi maya olarak adlandırılmaktadır. Ekşi mayayı şartlara uygun şekilde hazırlarsanız evde yapacağınız ekmeklerde kullanabileceğiniz lezzetli bir maya yapmanız mümkün. Ekşi maya yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlara uymak hem sağlık hem de lezzet açısından önemlidir. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için ekşi maya yapmanın püf noktaları hakkındaki bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

Ekşi Maya Yapmanın Püf Noktaları

 • Mayayı yapmak için su ve un kullanılmaktadır. İçme suyu klorlu olabileceğinden hazır su kullanabilirsiniz. Un olarak da tam buğday unu kullanılmaktadır.
 • Ekşi maya yaparken metal kaşık yerine tahta kaşık kullanmanız gerekmektedir. Metal kaşık kullanılması halinde ekşi maya istenen kıvamda olmayabilir.  Böyle bir risk almamak için mayayı karıştırırken tahta kaşık kullanın.
 • Mayayı yapmak için ağzı kapaklı cam bir kavanoz kullanılmalıdır.
 • Un ve suyu kavanozun içine alıp tahta bir kaşık ile karıştırın ve sonrasında kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Kavanozun üzerini bir örtü ile örterek bunu oda sıcaklığında, ışık almayan bir yerde bekletin.
 • Ekşi maya 6 gün içinde kullanıma hazır hale gelecektir. Bu süre boyunca her gün aynı saatte kavanozun kapağı açılarak içine ilk koyduğunuz oranda buğday unu ve su ilave edin. Tahta kaşık ile karıştırdıktan sonra kavanozun kapağını kapatın ve üzerine tekrar örtüyü örtün. Bu şekilde maya kıvam alana kadar 5 gün boyunca besleme işlemi yapılmaktadır.
 • Mayanın bulunduğu kavanozun kapağını açtığınız zaman bunu kokladığınızda burnunuza ekşi bir koku gelecektir. Bu hamurun bozulduğu anlamına gelmez tam tersi mayalanmaya başladığının göstergesidir.
 • İkinci günden sonra kavanozun kapağını açtığınızda mayanın üzerinde su kabartıları oluştuğunu görebilirsiniz. Bu durum da mayalanma işleminin başarı ile devam ettiğinin belirtisidir.
 • Gün geçtikçe maya daha ekşi kokmaya başlayabilir. Bu normal olduğu için endişe etmeye gerek yoktur. Eğer mayanın üzerinde pembe bir renk oluşmuş ise bu mayanın bozulduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda sağlığınızı riske atmamak için bu mayayı atarak yenisini yapmalısınız.
 • Mayanın üzerinde sadece bazı bölgelerde küçük pembeleşmeler oluşmuşsa bunları tahta kaşık ile alarak mayalama işlemine devam edebilirsiniz. Eğer aşırı derecede pembeleşme varsa bu durumda mayalama işlemine son verip bunu atmanız gerekiyor.
 • İlk 5 gün hep aynı saatte kavanozu açıp içine aynı miktarsa buğday unu ve su ilave ettikten sonra 6. gün ekşi maya kullanıma hazırdır.
 • Yaptığınız ekşi mayayı uzun süre kullanmak istiyorsanız bunun bulunduğu kavanozun kapağını haftada 1 kere açıp içine 1 çay bardağı buğday unu ve yarım çay bardağı su ekleyerek karıştırmalısınız. Bu şekilde besleme yaparak ekşi mayayı uzun süre kullanabilirsiniz.

Evde ekşi maya yapımı hakkında verdiğimiz bu pratik bilgileri doğru bir şekilde uygularsanız, ilk denemenizde bile iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Yaptığınız ekşi mayayı uygun koşullarda saklayıp, haftada 1 kere besleme yapmanız halinde bunu uzun süre güvenle kullanmanız mümkün.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir