Ağrılı Adet (Dismenore)

Ağrılı Adet (Dismenore)

Ağrılı adet ( dismenore ); kadında adetten önce ya da adet görürken kasıklarda oluşan şiddetli kramp şeklindeki ağrılardır. Karnın alt bölgesi, sırt, genital organlar ve bacakların iç kısmında oluşan bu ağrılara bazen baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de eşlik edebilir. Kadınların çoğunda görülen dismenore, bazı kişilerde günlük hayatı olumsuz etkileyecek kadar ağır seyretmektedir. Dismenore oluş şekline göre primer ve sekonder olarak ikiye ayrılmaktadır.

Primer ( birincil ) dismenore, kadınlarda ilk adet görme döneminde ortaya çıkar ve 30 yaşından sonra etkisi azalmaya başlar. Evlenen veya çocuk doğuran kadınların çoğunda dismenorenin geçtiği belirtilmektedir. Adetten birkaç gün önce başlayıp, adet gördükten sonra 2 gün kadar devam eder.

Sekonder ( ikincil ) dismenore, kadınlarda herhangi kadınsal bir rahatsızlık neticesinde sonradan meydana gelir. Adetten birkaç gün önce başlayan ağrı ve kramplar adet bitinceye kadar devam eder. Sekonder dismenore tedavi edilmediği sürece bu ağrılı adetler menopoza girene kadar devam eder.

Primer dismenore daha hafif belirtiler gösterir ve genelde ağrı kesici ile etkileri hafifletilebilir fakat sekonder dismenore de sorunun kaynağına bağlı olarak daha farklı belirtiler ortaya çıkabilir ve ağrı kesici ilaçlar yetersiz kalabilir. Aralarındaki en büyük fark primer dismenorenin kadın ilk adet görmeye başladığı dönemde, sekonder dismenorenin ise çok uzun yıllar sonra meydana gelmesidir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dismenore Nasıl Tedavi Edilir?

Dismenorenin tedavisindeki en önemli nokta teşhisin koyulmasıdır. Doktor hastayı muayene eder, gerekli tahlil ve incelemeleri yaptıktan sonra teşhise göre tedavi aşamasına geçilir.

Primer Dismenore Tedavisi

Primer dismenorenin tedavisinde çoğunlukla ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde ağrılar geçer ve kadın rahat bir adet dönemi yaşayabilir. Ağrı kesicilerin yeterli gelmediği durumlarda hastaya doğum kontrol hapıyla tedavi uygulamasına gidilebilir.

Sekonder Dismenore Tedavisi

Sekonder dismenorenin tedavisi soruna göre değişiklik gösterir. Kadınlık organlarındaki enfeksiyonlar, yumurtalık kisti gibi bir durum söz konusu ise ona göre bir tedavi uygulanır ve eğer gerekli görülürse sorunun çözümü için cerrahi bir operasyon da yapılabilir. Dismenorenin nedeni spiral vs. kullanımı ise bu çıkarılıp yerine daha uygun bir araç takılarak tedavi gerçekleştirilir.

Ağrılı adet ( dismenore ) sorunu yaşayan bayanlar belirtileri çok yoğun bir şekilde yaşıyorlarsa mutlaka bir doktora görünmeleri gerekir. Çünkü sekonder dismenore söz konusu ise erken müdahale yapma şansı doğacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir