Hazır Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır

Hazır Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır

Hazır kadayıf şerbeti nasıl yapılır sorusunun cevabı evde pratik bir şekilde kadayıf tatlısı yapmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Hafif bir şerbetli tatlı olması nedeni ile kadayıf Ramazan ayında ve bayramlarda sıkça tercih edilen bir tatlı çeşididir. Dışarıdan aldığımız tel kadayıfı evde kendi zevkimize ve damak tadımıza göre fırınlayarak kızarttıktan sonra şerbetini dökeriz. Bunu yapmayı bilmeyenler ya da vakti olmayanlar da dışarıdan paket halinde aldıkları, hazır kızarmış kadayıfın şerbetini kendileri hazırlayarak pratik bir şekilde bu tatlıyı yapabilirler. İster kadayıfı kendiniz kızartın, ister hazır kızarmış halde alın her iki durumda da şerbeti kendiniz hazırlamanız gerekiyor. Kadayıf şerbetini yapmayı bilmeyenler için bu yazımızda gerekli malzemeleri ve şerbetin yapılışını da paylaşıyoruz.

Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır

Evde kadayıf şerbeti hazırlamak doğru oranda malzeme kullanıldığında son derece kolaydır. Fakat bazen şerbetin tadında sorun olmasa da tatlı hamurlaşabilir. Böyle bir durumda emeğiniz ve kadayıf boşa gidebilir. Bu yazımızda sizlere kadayıf şerbeti hazırlamanın ve bunu tatlıya dökmenin püf noktaları hakkında bazı ip uçları veriyoruz. Bu detaylara dikkat ederek siz de evde hazır kadayıf yapıp sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. İlk olarak kadayıf şerbetin malzemelerini gözden geçirelim.

4 Kişilik Hazır Kadayıf Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Kadayıf Şerbeti Yapılışı

Bir tencerenin içine belirtilen miktarda su ve toz şekeri alın. Toz şeker tamamen eriyene kadar bir  kaşık yardımı ile karıştırarak kaynatın. Daha sonra içine taze sıkılmış limon suyunu da ekleyin ve şerbeti güzelce karıştırıp birkaç dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Şerbeti biraz ılıması için bekletin siz de bu arada kadayıfı hazırlayın.
Paketin içindeki kadayıfları geniş bir kabın içine alın ve biraz ılımış olan şerbeti bir kepçe yardımı ile yavaş bir şekilde kadayıfların üzerinde gezdirin. Tatlı şerbetini çekene kadar bekledikten sonra servis tabağına aldığınız kadayıf tatlısını sade ya da üzerine kaymak koyarak ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazımızda kadayıf şerbeti yapmanın püf noktaları hakkındaki bilgileri sizlerle paylaştık. Kadayıf soğuk olduğu için tatlının hamur olmaması için şerbetinin ılık olması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir