Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir

Ekmeğin küflenmesi nasıl önlenir? sorusunun cevabını sizlerle paylaşarak ekmek israfını önlemeye yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Ekmek her evde tüketilen ve ne yazık ki en çok israf edilen gıdalardan birisidir. Tedbirli olmak adına fazladan aldığımız ekmekler bayatladığı zaman bunları çöpe atmak ise çoğumuzun yaptığı bir yanlıştır. Ekmeğin küflenmemesi için ihtiyacımız kadar almamız gerekmektedir. Bunu yaptığımız halde evde bayat ekmek birikiyorsa bunlar küflenmeden bir an önce değerlendirmeye çalışmalıyız. Bayat ekmekleri kızartarak, yumurtaya bulayarak ya da kruton yaparak değerlendirmemiz mümkün. Evde kruton nasıl yapılır bu konuyu sizlerle daha önceden paylaşmıştık. İsterseniz bayat ekmekleri sade ya da baharatlı kruton yaparak değerlendirebilirsiniz. Ekmeğin küflenmesini önlemek için yapmanız gerekenleri aşağıda paylaşıyoruz.

Ekmek Neden Küflenir?

Ekmeğin küflenmesini önlemek için ekmek neden küflenir bunu bilmemiz gerekiyor. Ekmeğin küflenmesinde sıcak ve nemli ortamlar önemli bir rol oynar. Bu tür ortamlarda muhafaza edilen ekmeğin küflenmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle ekmeği sıcak ve nemli olmayan bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Ekmeği sakladığınız ortamın yanı sıra bunu sakladığınız kaplar da önemlidir. Ekmeği poşette saklamak nemlenmesine ve daha çabuk küflenmesine neden olur. Ekmeği saklamak için en güvenilir yöntem ise ekmeklik adı verilen kutu şeklindeki minik dolaplardan kullanmaktır. Tabi ki iş bununla da bitmiyor. Ekmekliğin içinin temiz olması da bu konuda çok önemli. Belirli aralıklarla ekmekliği temizlemeniz de alabileceğiniz önlemlerden birisidir.

Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Ekmeğin küflenmesini önlemek için bunu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kalan ekmekleri bir poşete koyduktan sonra bunun ağzını kapatarak poşeti buzdolabına alabilirsiniz. Bu şekilde ekmek soğuk bir ortamda muhafaza edileceği için küflenme riski de ortadan kalkacaktır. Ekmek bu şekilde buzdolabında diye tazesini tüketip bayatı buzdolabında çok fazla bekletmemelisiniz. Buzdolabına kaldırdığınız ekmeği ertesi gün tüketirseniz bu konuda risk almamış olursunuz. Ekmeği kullanmadan 45 dakika önce buzdolabından çıkarırsanız bunu ısıtmaya gerek kalmadan tüketebilirsiniz. Diğer türlü ekmek soğuk olacağı için biraz ısıtmanız gerekebilir.

Sirke, küf oluşumunu önleyen bir yapıya sahip olduğu için ekmekliği ayda 1 kere düzenli olarak sirke ile silerek temizleyebilirsiniz. Alacağınız bu tedbir sadece ekmeğin küflenmesini önlemeye yöneliktir yani bayatlamasını engellemez. Sirke her ne kadar bu konuda etkili olsa da ekmeğe kokusunun sinebileceği de unutulmamalıdır. Bunun yerine isterseniz ekmekliğin içinin nemlenmesini önlemek için ekmekliğe biraz tuz koyabilirsiniz.

Ekmeği Uzun Süre Küflenmeden Saklamak için Ne Yapılmalı?

Eğer ekmeği uzun süre küflenmeden, güvenli bir şekilde saklamak isterseniz bunun için tek yapmanız gereken ekmeği buzluğa koymak. Ekmek saklamak için en etkili ve güvenilir yöntem buzlukta saklamaktır. Bu sayede ekmek küflenmediği gibi tazeliğini de koruyacaktır. Ekmeği buzlukta 1 aya kadar sağlıklı bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün. Buzlukta sakladığınız ekmekleri bir gece önceden çıkarırsanız ertesi gün taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Eğer bunu yapmayı unuttuysanız ekmeği buzluktan çıkardıktan sonra tüketmeden önce ısıtmanız gerekmektedir.

Ekmeğin küflenmemesi için yazımızda bahsettiğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bu basit ve etkili yöntemler sayesinde ekmeği güvenli bir şekilde saklayarak israfın önüne geçebilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en güzeli ihtiyacınız kadar ekmek almak ve bunu o gün tüketmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir