Evde Doğal Sivrisinek İlacı Yapımı

Evde Doğal Sivrisinek İlacı Yapımı

Evde doğal sivrisinek ilacı yapımı hakkında bilgi sahibi olarak siz de yaz aylarını sivrisineklerle uğraşmadan, rahat geçirebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinin sevilmeyen misafirleri sivrisineklerdir. Keyifli sohbetlerimizde veya uykumuzun en tatlı yerinde sivrisineklerin o rahatsız edici vızıltıları ve ani saldırıları bizi bir takım tedbirler almak zorunda bırakır. Sivrisineklerden korunmak için, çeşitli ilaçlar kullansak da bunlar bize ve çocuklarımıza dokunduğu için çoğu zaman bu ilaçlardan kullanmayarak sivrisinek saldırılarına maruz kalırız. Bu konuda sıkıntı yaşayanlar için bu yazımızda doğal sivrisinek ilacı yapımı konusunu ele alıyoruz. Ucuz ve kolayca temin edebileceğiniz, sağlığa zararı olmayan bazı ürünlerle evinizde sivrisinek ilacı yaparak bu zararlı canlıları evinizden ve sevdiklerinizden uzak tutabilirsiniz.

Evde Doğal Sivrisinek İlacı Yapımı

Sivrisinek ilacı yapımına geçmeden önce bu konuda size küçük bir tüyo vermek istiyoruz. Sivrisinekler bazı kokuları sevmezler, evinizin herhangi bir yerine bu kokulardan koyduğunuzda içeri girmezler. Sivrisineklerin sevmediği kokular nelerdir derseniz; limon, portakal, mandalina, nane, çam, okaliptüs, fesleğen ve lavanta gibi kokulardan hoşlanmadıklarını söyleyebiliriz. Bu kokular evinizde olduğu sürece kendinizi sivrisineklerin saldırılarından koruyabilirsiniz. Biraz daha etkili çözümler istiyorsanız işte sizler için doğal sivrisinek ilacı tarifleri:

Doğal Sivrisinek İlacı

 • 50 damla limon yağı
 • Su
 • Yarım limonun suyu
 • Yarım çay kaşığı karbonat
 • Sprey şişesi

Yapılışı

Bir sprey şişesine belirtilen miktardaki malzemeyi koyun ve güzelce çalkalayın. Yapmış olduğunuz doğal sivrisinek ilacı kullanıma hazırdır. Bunu evinizin odalarına sıkın ve sivrisineklerden kurtulun.

Sarımsaklı Sivrisinek İlacı

 • Bebek şampuanı
 • 1 litre su
 • 30 diş sarımsak

Yapılışı

Sarımsakları 1 litre suyla birlikte bir kaba alıp demleyin. Sonrasında bu sarımsaklı suyu bebe şampuanının içine yavaş yavaş dökerek krem kıvamına getirin. Sarımsaklı sivrisinek ilacını açık havaya çıkacağınız zaman yüzünüze, kol ve bacaklarınıza sürerek sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

Okaliptüslü Sivrisinek İlacı

 • 250 gram okaliptüs yaprağı
 • 1 litre su

Az önce sizlere sivrisineklerin okaliptüs kokusunu sevmediklerini söylemiştik. Aktardan temin edeceğiniz okaliptüs yaprağını suda yarım saat kadar kaynatın ve bu karışımı kapı ve pencere kenarlarına sürün. Bu sayede sivrisinekler evinizden uzak duracaklar ve güzel yaz akşamlarınızı zehir edemeyecekler.

Bebekler ve Çocuklar İçin Doğal Sivrisinek İlacı

Bebeklerin ve çocukların bünyesi biz yetişkinlere nazaran daha hassas olduğu için onlara badem yağlı doğal sivrisinek ilacı yapabilirsiniz. Bu sayede sevimli minikleri sivrisineklerin ısırıklarından koruyabilirsiniz.

Malzemeler

 • 100 ml badem yağı
 • 20 damla ıtır çiçeği yağı
 • 20 damla fesleğen yağı

Yapılışı

Bu verdiğimiz ölçülerdeki 3 doğal yağı güzelce karıştırın ve çocuğunuzun cildine sürün. Bu doğal yağlar çok etkili ve hafif olduğu için küçüklerde güvenle kullanılabilir.

Lavantalı Sivrisinek İlacı

 • 100 ml lavanta yağı
 • Nemlendirici krem

Nemlendiricinin içerisine belirtilen ölçüde lavanta yağını karıştırarak yüzünüze, kol ve bacaklarınıza sürerek sivrisineklerden korunabilirsiniz. Lavantanın güzel ve ferahlatıcı kokusu nedeniyle bu sivrisinek kovucu oldukça idealdir.

Doğal Sivrisinek Kovucuları

Nane yaprağı: Birkaç nane yaprağını birkaç damla suyla ezerek etkili bir doğal sivrisinek kovucusunu basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Taze fesleğen: Bir çoğumuzun kokusunu sevdiği fesleğen sivrisinekleri evinizden uzak tutmakta etkili olabilecek en zararsız sivrisinek kovuculardan birisidir. Taze fesleğen evinizde bulunduğu sürece onun kokusu sivrisinekler için bir bariyer görevi üstlenecektir.

Sirkeli su karışımı: Eğer kokusu sizi ve diğer aile bireylerini rahatsız etmiyorsa sirke sivrisineklere karşı etkili bir koruyucudur. Bir bardağa koyacağınız sirkeyi pencerenin yanına koyduğunuzda sivrisinekler o koku nedeniyle evinize yaklaşmayacaklardır.

Sizlere bu yazımızda doğal sivrisinek ilacı yapımı konusunda bazı formüller verdik. Eğer siz de sivrisineklerden bezdiyseniz ve kimyasal ilaç kullanmak istemiyorsanız bu doğal formüllerden dilediğinizi kullanarak, sivrisinekleri kendinizden ve evinizden uzak tutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir