Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki kan lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını öğrenerek hem bu konuda işinizi kolaylaştırabilir hem de halıyı bir hasar vermeden temizleyebilirsiniz. Hepimizin evinde zaman zaman ufak tefek kazalar meydana gelip kıyafetlere ve eşyalara kan bulaşabilir. Böyle bir durumda panik yapmadan uygun bir çözüm bulmaya çalışmak yapılabilecek en doğru davranıştır. Leke çıkarma konusunda yapılan hatalar nedeni çoğu zaman kıyafetler ya da eşyalar zarar görmektedir. Lekenin çeşidine ve bunun bulaştığı yere göre kullanılacak malzemeler ve uygulanan yöntem değişebilir. Yani her lekeye aynı malzeme ile müdahale edilemez. Lekelerden kurtulmak konusundaki tek ortak nokta bunlara hemen müdahale edilmesi gerektiğidir. Yeni oluşan bir lekeyi çıkarmak kuruyan lekeyi çıkarmaktan daha kolay olacaktır. Leke kurudukça hem daha derine işler hem de bulunduğu alanda yayılmaya devam eder. Bu nedenle bir an önce temizlenmesi gerekmektedir. Halıda oluşan kan lekesi konusunda da aynı kural geçerlidir. Evdeki halıya kan bulaştıysa bu konuda işinize yarayabilecek yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Sizin ya da aile bireylerinden birisinin kanı halıya bulaştıysa hemen temiz bir bezi ıslatarak kan olan yere bunu bastırmanız gerekiyor. Bunu yaparken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Sıcak su kanın daha derine işlemesine ve daha geniş bir yüzeye yayılmasına neden olur. Bu yüzden soğuk su kullanmanız gerekiyor. Ayrıca ıslak bez ile halıyı ovalayarak silmek de lekenin daha çok yayılmasın sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ilk olarak soğuk suya batırdığınız bir bez ya da süngerle kanının olduğu bölgeye tampon uygulayın. Bu şekilde kanın tamamı olmasa da bir kısmı da emileceği için temizlemek daha kolay olacaktır.

Bu ilk müdahalenin ardından bir kabın içine soğuk su ve tuz koyup bunun güzelce karıştırmalısınız. Daha sonra bu karışıma batırdığınız bir sünger ya da bez ile lekenin olduğu yeri silmelisiniz. Uygulamayı yaptıktan sonra soğuk su ile temizleyin. Eğer bu uygulama sonucunda kan lekesi tamamen çıkmadıysa uygulamayı tekrar yapabilirsiniz.

Leke kuruduğu zaman bunu tuzlu su karışımı ile çıkarmak mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda kan lekesini çıkarmak için diş macunu kullanabilirsiniz. Bunun için ilk önce kurumuş kan lekesinin olduğu bölgeye diş macunu sürün. Bir süre bunun kuruması için bekledikten sonra soğuk su ile durulayıp bölgeyi diş macunundan arındırın. Sonrasında bölgeyi sabunlu su ile silip su ile yıkayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken de soğuk su kullanmanız gerekiyor. Eğer uygulamayı yaptığınız halde leke çıkmadıysa işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Halıdaki kan lekesini çıkarmak için renginin atmasına neden olabilecek malzemeler kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde halıyı temizlemek isterken kullanılamaz hale gelmesine neden olabilirsiniz. Böyle bir aksilik yaşamamak için tuzlu su ve diş macunu gibi halıya zarar vermeden kan lekesini çıkaracak yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir