Komposto Nedir, Nasıl Yapılır?

Komposto Nedir Nasıl Yapılır

Komposto nedir, nasıl yapılır? sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Komposto ve hoşaf yemekte ve yemek sonrasında tüketilen şekerli bir içecektir. Eskilerin sıkça yaptığı bu sağlıklı içeceklerin yerini günümüzde hazır meyve suları ve asitli içecekler alsa da, sağlıklı beslenmeye özen gösterenler hala komposto yapmaktadır. Çoğunluk komposto ve hoşafı aynı zannetse de bu içecekler kullanılan malzeme bakımından birbirinden farklıdır. Bunlardan biri kuru diğeri ise taze meyvelerle yapılmaktadır.

Komposto Nedir, Nasıl Yapılır?

Komposto, taze meyvelerle yapılan bir içecek türüdür. Yeri gelmişken kurutulmuş meyvelerle yapılanın da hoşaf olduğunu söyleyelim. Komposto mevsimin taze meyvelerinin su ve şeker ile karıştırılarak kaynatılması ile yapılan bir içecektir. Hem sağlıklı hem de lezzetli olduğu için evde organik içecek yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir. Vişne, kiraz, şeftali, armut, kayısı, ayva ve elma gibi meyveler komposto yapımında sıkça tercih edilmektedir. Bu çeşitlerin yanı sıra karışık meyve kompostosu da yapılmaktadır.

Komposto yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak kullanılacak olan meyve güzelce yıkanır. Daha sonra meyvenin büyüklüğüne göre bütün ya da iri parçalar halinde doğranır. Uygulanan tarifte belirtilen oranda su ve şeker ile birlikte bir tencerede kaynatılarak yapılır. Kompostoyu yemeğin yanında tüketerek iştah açıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Yemekten sonra içilen komposto ise hazımsızlığı önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra komposto içerdiği posa nedeni ile bağırsaklara faydalıdır ve şişkinliğe de iyi gelir. Yaz aylarında evde yapacağınız kompostoyu içerek ailecek ferahlayabilirsiniz. Kendi yaptığınız bu doğal meyve suyunun içinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz.

Komposto her mevsim içilebilecek sağlıklı bir içecektir. Mevsiminde taze meyvelerle yapılan kompostonun tadına doyum olmaz. Bu organik içeceği evinize gelen misafirlere de ikram edebilirsiniz. Evde özel bir yemek daveti vereceğiniz zaman misafirlerinize kase ya da bardaklarda ikram edeceğiniz komposto sayesinde damaklarında harika bir tat bırakabilirsiniz.

Evde komposto yapımı sayesinde çocuklarınızı asitli ya da katkı maddesi içeren içeceklerden uzak tutabilirsiniz. Ev yapımı kompostonun tadını aldıktan sonra bir daha sağlıksız içecekleri tüketme gereği duymayacaklardır. Komposto dışında evde limonata ve ayran gibi sağlıklı içecekleri de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Evde limonata yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, limonata nasıl yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir