Porselen Nasıl Boyanır

Porselen nasıl boyanır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra evde porselen kupa, fincan ya da tabakları süsleyerek harika tasarımlara imza atabilirsiniz. Son dönemlerde porselen kupa kullanımı çok yaygınlaştığı için kendiniz ya da sevdikleriniz için özel tasarım porselen kupalar yapabilirsiniz. Böyle bir jest onları çok mutlu edebilir. Düz porselen tabak ya da vazoları süsleyerek salon ya da oturma odasında kullanacağınız çok şık dekoratif ürünler tasarlayabilirsiniz. Bu yazımızda porselen boyamak için gerekli olan malzemeler, porselen boyama yöntemleri ve porselen boyarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler paylaşıyoruz.

Porselen Nasıl Boyanır?

Düz porselen kupa, fincan, vazo ya da tabakları daha güzel bir görünüme kavuşturmak için bunları boyayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken porselen bir kupa ya da tabak almak. Sonrasında bunun üzerine çizimler yapabilir, yazı yazabilir ya da istediğiniz deseni çıkarabilirsiniz. Porselen boyama yöntemlerine geçmeden önce gerekli malzemelerden bahsedelim.

Porselen Boyamak için Gerekli Malzemeler

  • Düz beyaz bir porselen obje ( kupa, kase, tabak, fincan ya da vazo olabilir. )
  • Siyah ya da başka renkte porselen kalemi
  • Porselenin üzerine desen yapmak için karbon kağıt, şablon ya da bant
Porselen Boyama
Porselen Boyama

Uygulamanın yapımında kullanacağınız porselen kalemini kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Yağ bazlı porselen kalemi kullanırsanız yaptığınız desen yıkandığı zaman çıkmayacaktır. İsterseniz renkli porselenlerin üzerine de desen yapabilirsiniz fakat beyaz da yapılan uygulama daha iyi belli olacağı için beyaz renk kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Porselen Nasıl Boyanır?

Uygulamaya başlamadan önce porselen üzerine nasıl bir tasarım yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. İsterseniz porselenin üzerine doğrudan çizim yapabilir, herhangi bir yazı yazabilir, kalp ya da çiçek gibi basit desenler çizebilirsiniz. Eğer çizim yeteneğiniz yoksa bir şablon ya da karbon kağıt yardımı ile porselenin üzerine istediğiniz herhangi bir deseni çıkarabilirsiniz. Bunların yerine bant kullanarak da porselen objelere çok güzel geometrik desenler yapmanız mümkün. Nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verdiyseniz bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Evde porselen boyamak için kullanacağınız objenin yüzeyi düz olmalıdır. Pürüzlü yüzeylerde çizim ya da boyama yapmak zor olacağı için bu konuda dikkatli olmalısınız. Üzerinde toz olmaması için uygulama öncesinde porseleni temiz bir bez ile silmelisiniz. Bu ön hazırlık aşamasının ardından istediğiniz çizimi porselen üzerine yapabilirsiniz. Çizimin içini doldurabilir ya da boş olarak bırakabilirsiniz. Çizim yapma yeteneğiniz yoksa beğendiğiniz bir şablonu bant yardımı ile deseni çıkarmak istediğiniz yere yapıştırın. Daha sonra porselen kalemi ile içini boyayarak deseni uygulayın.

Farklı bir uygulama yapmak isterseniz porselenin üzerine bantlar yapıştırarak arada kalan boşlukları porselen kalemi ile boyayabilirsiniz. Boyamayı yaptıktan sonra bir süre kurumasını bekleyip bantları çıkardığınızda ortaya güzel geometrik desenler çıktığını görebilirsiniz.

Evde ilk defa porselen bir obje boyayacaksanız bu bahsettiğimiz yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Başlangıç için kolay desenleri tercih ederek evde güzel bir çalışma yapabilirsiniz. Porselen üzerine çizim yaparken herhangi bir hata yaparsanız telaşlanmanıza gerek yok. Bunu ıslak mendil ile silerek düzeltebilirsiniz.

Porselen süsleme yöntemleri hakkındaki bilgileri sizlerle paylaştık. Verdiğimiz pratik bilgiler sayesinde siz de artık evde güzel bir hobi ile uğraşabilirsiniz. Şık tasarımlar yapmak için simli ya da metalik renkleri tercih edebilirsiniz. Porselen kupaların üzerine kalp yapıp, sevginizi anlatan sözler yazarak sevdiklerinize özel harika hediyeler tasarlayabilirsiniz. Porselen üzerine yaptığınız süslemenin kalıcılı olmasını sağlamak için bunu sabitlemeniz gerekmektedir. Bunun için uygulamayı yaptıktan sonra porselen objeyi 150 derece fırında 35 dakika bekletebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir