Evde Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Yapımı

Evde Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Yapımı

Bu yazımızda evde doğal çamaşır yumuşatıcısı yapımı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Çamaşırların temizlenmesi kadar yumuşak olması ve güzel kokması da önemlidir. Piyasadaki çamaşır yumuşatıcılar kimyasal içerikli olduğu için kullanırken pek içimize sinmez. Hassas cilt yapısına sahip olanlarda ve çocuklarda kimyasal içeren ürünler alerjik reaksiyonlara neden olduğu için çoğu bayan çamaşır yumuşatıcı kullanmaktan vazgeçmektedir. Biz bugün sizlerle evde doğal çamaşır yumuşatıcı yapımı konusunu paylaşacağız. Bu sayede doğal içerikli bir çamaşır yumuşatıcı yaparak, hem sağlığınıza hem de aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz. Aşağıda sizlerle 2 tane ev yapımı çamaşır suyu tarifi paylaşacağız. Bunlardan istediğinizi kolay bir şekilde yapabilir ve çamaşırlarınızın güvenli bir şekilde yumuşacık olup, mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Evde Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Yapımı

Karbonat ve Lavanta Yağı ile Yapılan Çamaşır Yumuşatıcı

Bayanların çoğu çamaşırların lavanta kokmasını tercih ederler. Bu nedenle biz de lavanta kokulu çamaşır yumuşatıcı tarifi vermeyi uygun gördük. Tarifte kullanılan karbonat çamaşırları yumuşatırken, lavanta yağı da mis gibi kokmalarını sağlar. Tek kullanımlık çamaşır yumuşatıcı tarifi ve yapımını aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 5 damla lavanta yağı
  • Su
  • Yarım su bardağı karbonat

Yapılışı

Bir su bardağını yarısına kadar karbonatla doldurun. Bunun üzerine su ilave edin ve güzelce karıştırarak karbonatın erimesini sağlayın. Son olarak karbonatlı suyun içine 5 damla kadar lavanta yağı ekleyin ve hazırladığınız karışımı çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne boşaltın. Hepsi bu kadar sonrasında yıkanan çamaşırlarınız mis gibi lavanta kokacak ve aynı zamanda yumuşaklığı ile de sizi memnun edecek. Doğal çamaşır yumuşatıcı yaparken dilerseniz lavanta yerine başka esansiyel yağ da kullanabilirsiniz.

Doğal Çamaşır Yumuşatıcı Tarifi

Beyaz sirke ve esansiyel yağ ile yapacağınız doğal çamaşır suyu sayesinde artık çocuklarınızın çamaşırlarında da yumuşatıcıyı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sirke çamaşırlarda daha etkin bir hijyen sağlarken, kullandığınız esansiyel yağ da hoş kokmalarını sağlar. Esansiyel uçucu yağların hava ile temas ettiğinde buharlaşma özelliği olduğu için az miktarda kullanıldıkları taktirde çamaşırlarda herhangi bir leke oluşmaz.

Gerekli Malzemeler

  • Temiz bir yumuşatıcı şişesi
  • 2 litre beyaz sirke
  • 30 damla uçucu esansiyel yağ ( sevdiğiniz herhangi bir esansiyel yağ )

Tarifi yaparken beyaz sirke yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Beyaz sirke daha hesaplı olduğu için çamaşır yumuşatıcı yapımı için idealdir.

Yapılışı

Sirke ve esansiyel yağı bir kabın içinde güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı yumuşatıcı şişenin içine boşaltın ve kapağı kapalı olarak muhafaza edin. Hazırlamış olduğunuz ev yapımı çamaşır yumuşatıcı her yıkamada yarım su bardağı kadar kullanılabilir. İsterseniz bu çamaşır yumuşatıcıyı malzeme oranını azaltarak tek kullanımlık olarak da yapabilirsiniz.

Bugün sizlerle evde doğal çamaşır yumuşatıcı nasıl yapılır? sorusuna cevap olabilecek 2 tane doğal formül paylaştık. Artık siz de piyasadaki çamaşır yumuşatıcılara onca para vermeden kendi çamaşır yumuşatıcınızı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede kendinizin ve aile bireylerinizin sağlığını tehlikeye atmadan, çamaşırlarınızın yumuşacık olmasını ve mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir