Kıyafetteki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetteki Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kıyafetteki kan lekesi nasıl çıkar? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kan lekesi en çok karşılaşılan lekelerden birisidir ve bazen çıkarmak oldukça zor olabilir. Hele kıyafette meydana gelen kan lekesi çok rahatsızlık vericidir. İlk oluştuğunda henüz ıslak ve kırmızı olan bu leke bir süre sonra kuruyarak turuncu ya da kahverengi bir görünüm alabilir. Her iki durumda da bu leke kendini belli edeceği için çıkarmak gerekir. Kan lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kıyafetteki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize herhangi bir şekilde kan bulaştıysa bu kurumadan, yayılıp derine işlemeden hemen temizlenmesi gerekmektedir. Leke kıyafet ne kadar uzun süre kalırsa çıkarması da o kadar zor olacaktır. Kan lekesi nasıl çıkar? derseniz bu konuda en etkili yöntemin soğuk su olduğunu söylemeliyiz. Kıyafete kan bulaşır bulaşmaz bunu soğuk suyun altına tutarsanız lekenin yayılmasını ve derine işlemesini önleyerek daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuk su uygulamasının yeterli olmadığı durumlarda oksijenli su da kan lekesini çıkarmak için kullanılabilir. Yalnız oksijenli suyun bazı kumaşları ağartma ya da onlara zarar verme riskini de unutmamak lazım. Eğer bu konuda bir risk yoksa lekeli olan kıyafeti oksijenli su dolu bir kabın içinde 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Sonrasında kıyafeti soğuk suyun altında yıkayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Kan lekesinin bulaştığı kıyafet narin bir kumaştan yapılmışsa kumaşa zarar vermemek için bunu temizlerken dikkatli davranmalısınız. Lekeye kan bulaşır bulaşmaz bunu soğuk suyun altına tutarak lekenin daha fazla yayılmasını önlemek ilk işiniz olmalı. Sonrasında bir kabın içine tuzlu su karışımı hazırlayarak kıyafeti 15 dakika kadar bunun içinde bekleterek kan lekesinden kurtulabilirsiniz.

Kıyafetteki kan lekesini çıkarmak için diş macunu da kullanabilirsiniz. Bunun için lekenin olduğu bölgeye bir miktar diş macunu sürün. Bunun kuruması için bir süre bekledikten sonra soğuk su ile durularak kıyafeti diş macunundan arındırın. Ardından lekenin olduğu yere sabun sürün ve soğuk su ile yıkayarak güzelce durulayın. Uygulama sonrasında kıyafette hala leke varsa işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Bu konuda bir başka merak edilen de, kot pantolondaki kan lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabıdır. Kot pantolonunuza kan bulaştı ise bunu soğuk suya tutarak kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Eğer kan lekesi kurudu ise bunu temizlemek için tuz, amonyak ya da karbonat gibi ürünler kullanmanız gerekebilir. Kan lekesini çıkarmaya çalışırken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Sıcak su kan lekesinin daha derine işlemesine ve yayılmasına neden olabileceği için lekeye soğuk su uygulanması gerekmektedir. Lekeyi çıkarmaya çalışırken sert nesnelerle ovalamak yerine lekenin olduğu yeri uygun malzemelerle ve temiz bir bezle silmelisiniz. Bu şekilde kıyafetin kumaşına zarar vermeden lekeyi çıkarmanız mümkün olacaktır. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız kan lekesi nasıl çıkar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir