Kumaştaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaştaki kan lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını öğrenerek giysi, çarşaf ve çeşitli örtülerde meydana gelen kan lekelerini güvenli bir şekilde çıkarabilirsiniz. Lekeyi çıkarırken kumaşa zarar vermeyecek malzemelerin ve uygun yöntemin kullanılması oldukça önemlidir. Aksi halde kumaşı temizlemek isterken kullanılamayacak bir hale getirebilirsiniz. Kan lekesini çıkarmak için uygulayacağınız yöntemler kumaşın cinsine ve lekenin durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu yazımızda konu hakkındaki detayları sizlerle paylaşıyoruz. Vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanarak siz de kan lekesini kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Kumaştaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştaki kan lekesini çıkarmak için ilk yapmanız gereken kanın bulaştığı yeri vakit kaybetmeden soğuk suya tutmaktır. Bu şekilde lekenin daha derine işlemesini ve daha fazla yayılmasını önleyebilirsiniz. Eğer kan lekesinin oluştuğu yeri suya tutma imkanınız yoksa suya tuttuğunuz temiz bir bez ya da sünger ile silebilirsiniz. Bu tür durumlarda kesinlikle sıcak su kullanmayın. Çünkü sıcak su kan lekesini çıkarmak yerine bunun daha derine inmesine ve yayılmasına neden olacaktır.

Kumaşta oluşan kan lekesini çıkarmak için oksijenli su da kullanmak mümkündür. Fakat oksijenli suyun kumaşı ağartma ihtimaline karşı tedbirli davranmanız gerekmektedir. Öncelikle kumaşın görünmeyen küçük bir bölümünde uygulamayı yaparak oksijenli suyun kumaşın rengine etki edip etmediğini test etmelisiniz. Bu denemeden olumlu sonuç alırsanız kan lekesinin olduğu yere oksijenli su uygulayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir kabın içine oksijenli su karışımı hazırlamak ve kumaşı bu suyun içinde 15 dakika bekletmek. Sürenin sonunda kumaşı soğuk suyun altında yıkayarak kan lekesini temizleyebilirsiniz.

Kumaştaki kan lekesi kurudu ise bunu çıkarmak daha zor olacaktır. Böyle bir durumda 1 yemek kaşığı amonyak ve yarım bardak soğuk suyu güzelce karıştırın. Hazırladığınız amonyaklı su karışımı lekenin olduğu yere uygulayın ve sonrasında kumaşı soğuk su ile yıkayarak durulayın. Amonyak keten, ipek ya da yünlü kumaşlara zarar verebileceği için bu tür kumaşlarda yöntemi uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Diş macunu da kurumuş kan lekesini çıkarmak için uygulanabilecek yöntemlerden birisidir. Bunun için kan lekesinin olduğu yere bir miktar diş macunu sürün ve kuruyana kadar bu şekilde bekletin. Sonrasında kumaşı soğuk su ile durulayın, sabun ve soğuk su ile yıkayın. Uygulamayı yaptıktan sonra kan lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer leke duruyorsa uygulamayı tekrar yapabilirsiniz.

Saten ve ipek gibi hassas kumaşlarda oluşan kan lekesini temizlemek için bu kumaşların yapısına uygun ürünler kullanmalısınız. Saten kumaştaki kan lekesini temizlemek için tuzlu su karışımı uygulayabilirsiniz. İpek kumaştan kan lekesi nasıl çıkar? derseniz bunun için lekenin olduğu yere tuz veya bulaşık deterjanı uygulayabilirsiniz. Bu tür narin kumaşlara amonyak ya da kimyasal temizlik malzemeleri uygularsanız kumaşa zarar verebilirsiniz. Kıyafetinize bulaşan kan lekesinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kıyafetteki kan lekesi nasıl çıkar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir