Yemeklik Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Yemeklik Patlıcan Nasıl Kurutulur

Yemeklik patlıcan nasıl kurutulur? sorusunun cevabını öğrenerek siz de kışın da patlıcan kızartması ve yemeği yapabilirsiniz. Her ne kadar günümüzde tüm sebzeleri her mevsim bulmak mümkün olsa da sebzelerin taze ve ucuz olması bakımından mevsiminde alınmasında fayda var. Bu nedenle çoğumuz yaz aylarında patlıcan, biber, kabak, taze fasulye ve bamya gibi sebzeleri kurutarak kışın tüketmek için saklarız. Bu sayede kışın da bu sebzeleri yemenin tadını çıkarabiliriz. Ayrıca kurutulmuş sebzelerin o kendine has kokusu ve lezzeti de unutulmamalıdır. Patlıcan seviyorsanız bunu kışın da ağız tadı ile tüketmek için yazdan kurutabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız merak ediyorsanız yazımızın devamında konu hakkındaki detayları bulabilirsiniz.

Yemeklik Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Patlıcan kurutmak için en uygun zaman sebzelerin en taze ve ucuz olduğu ağustos ayıdır. Ağustos ayının başından eylül ortalarına kadar evde sebze kurutabilirsiniz. Pazardan aldığınız taze sebzeleri evde bir ön hazırlık aşamasının ardından ipe geçirerek kolay bir şekilde kurutmanız mümkün. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederseniz patlıcanı sağlıklı bir şekilde kurutarak kışın yapacağınız yemeklerde kullanabilirsiniz.

Patlıcan Kurutmak için Gerekli Malzemeler

 • İhtiyacınız kadar patlıcan
 • Yorgan iğnesi ve ip
 • Bıçak
 • Kesme tahtası

Kurutulacak olan patlıcanların taze olması kadar bunların ezilmemiş olmaları da önemlidir. Ezik olan patlıcanlar kurutma sırasında çürüyerek sağlam olanları da çürütebileceğinden bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor.

Yemeklik Patlıcan Kurutmanın Püf Noktaları

 • Öncelikle patlıcanları güzelce yıkayın ve bir süzgeçte sularını süzmesi için bir süre bekletin.
 • Daha sonra bunların kabuklarını bıçak ile alacalı olarak soyun ve kesme tahtasına alarak yuvarlak ya da iri küpler halinde doğrayın.
 • Patlıcanların hepsini doğradıktan sonra bunları teker teker ipe geçirin. Bunu yaparken patlıcanların arasında biraz boşluk bırakmalısınız. Aksi halde patlıcanlar birbirine yapışacağı için arada kurumayan yerler kalabilir.
 • Bunları ipe geçirdikten sonra güneş gören yüksek bir yere asın.
 • Patlıcan kuruturken bunları her gün kontrol ederek arada çürüyenler olup olmadığına bakmalısınız. Eğer çürüyenler varsa bunları alıp atmanız gerekiyor. Aksi halde bular diğer sağlam patlıcanların da çürümesine neden olabilir.
 • Patlıcanlar havanın durumuna göre 7 ile 10 gün arasında kuruyacaktır.
 • Kuruttuğunuz patlıcanları bez bir torbaya koyarak serin ve nemsiz bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Eğer bu şekilde güvende olacağından emin değilseniz buzdolabı poşetine koyarak güvenli bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün.

Kurutulmuş patlıcanları koyduğunuz torba ya da poşetin içine birkaç diş kabuklu sarımsak ve 2 çay kaşığı kadar karbonat koyabilirsiniz. Bu şekilde kurutulmuş patlıcanların böceklenmesini önleyebilirsiniz. Bu yazımızda patlıcan nasıl kurutulur? sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Eğer nem oranı yüksek bir iklimde yaşıyorsanız patlıcan kurutmanız mümkün olmayacaktır. İklim şartları uygunsa patlıcanları anlattığımız şekilde ipe geçirerek, bahçede ya da balkonda rahatlıkla kurutabilirsiniz. Eğer evde dolmalık biber kurutmak istiyorsanız bu konudaki bilgilere daha önceden paylaştığımız, dolmalık biber nasıl kurutulur? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir