Karton ile Kolay Püskül Yapımı

Karton ile Kolay Püskül Yapımı

Karton ile kolay püskül yapımı kolay bir kendin yap uygulaması olduğu için herkes rahatlıkla yapabilir. İp ile yapılan rengarenk püsküllerden çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. İnce ip kullanılarak yapılan püsküllerle kıyafet ve çeşitli örtülerin süslemeleri yapılmaktadır. Evde yapacağınız küçük ve zarif püskülleri çantanıza takarak ya da ayakkabılarınıza tutturarak harika tasarımlar oluşturabilirsiniz. Uygun boyutta püsküller yaparak örtü ve perdelerin kenarları daha şık bir hale getirebilirsiniz. Yapacağınız farklı renkteki püskülleri bir ipe takarak evinizin dekorunda bir farklılık oluşturabilirsiniz. İple yapacağınız püskülleri kullanarak bunlar gibi daha pek çok farklı tasarıma imza atabilirsiniz. Püskül yapmayı bilmiyorsanız bu yazımızda sizlerle kolay püskül yapabileceğiniz bir çalışma paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Karton ile Kolay Püskül Yapımı

İple püskül yapmak bilmeyenlere zor gibi görünebilir oysa ki işin ilmini bilenler için bu oldukça kolaydır. Sizin tek yapmanız gereken püskülün rengine ve boyutuna karar vermek.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ve kalınlıkta ip
  • Bir parça karton
  • Makas

Küçük bir püskül yapmak isterseniz ince ip, büyük ve dolgun bir püskül yapmak isterseniz de kalın kalı ip kullanmalısınız.

Karton ile Püskül Nasıl Yapılır?

Karton ile püskül yapmaya başlamadan önce küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Kartonu keserken bunun yapacağınız püskülün boyutuna uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Malzemeler hazır ise iple püskül yapmaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak makas yardımı ile kartonu dikdörtgen şeklinde kesin.
  • Daha sonra ipi kartona dolamaya başlayın. İstediğiniz kalınlığa geldiğinde bir ip parçasını üst taraftan bağlayın.
  • Doladığınız ipin alt tarafından makası sokarak dikkatli bir şekilde kesin.
  • Sonraki aşamada aynı ya da farklı renkte bir ipten parça kesin. Bunu diğer ip parçasının üst kısmından biraz pay bırakarak dolamaya başlayın. İpi birkaç kat doladıktan sonra güzelce düğümleyin ve makas ile kesin.
  • Tüm bu aşamalardan sonra ipten püskül yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu üst tarafındaki ip yardımı ile istediğiniz yere asarak kullanabilirsiniz.

Size bahsettiğimiz bu kolay kendin yap çalışması sayesinde evde istediğiniz boyutta çok güzel püsküller yapabilirsiniz. İsterseniz delikleri geniş bir boncuğu püskül yapımında kullanarak ortaya daha şık bir tasarım çıkarabilirsiniz. Bu çalışmayı evde denemek isteyenler için aşağıda, karton ile püskül yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde bu tür çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız önceden paylaştığımız ponpon nasıl yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Karton ile Püskül Yapımı Resimli Anlatım
Karton ile Püskül Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir