Kırılan Porselen Nasıl Tamir Edilir?

Kırılan Porselen Nasıl Tamir Edilir

Kırılan porselen nasıl tamir edilir? sorusunun cevabını, porselen parçaların kırık ve çiziklerini kamufle etmenin püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Porselen tabak ve fincan mutfaklarımızda sıkça kullandığımız eşyalardan birisidir. Sağlıklı ve şık olması nedeni ile camdan sonra en çok porselen kullanırız. Bunun yanı sıra porseleni evimizde dekor amacı ile de kullanırız. Vitrin ve sehpaları süsleyen porselen parçalar dikkatli kullanılmadığı zaman çizilmesi veya kırılması kaçınılmazdır. Mutfağımızdaki porselenleri de yanlış ısıda yıkadığımız zaman ne yazık ki bunlarda kullanılamaz hale gelebilir. Böyle durumlarla karşılamamak için porselen kullanımında dikkatli davranmalı, kullanım ve temizleme koşullarına da özen göstermeliyiz.

Kırılan Porselen Nasıl Tamir Edilir?

Severek kullandığınız porselen parçalar kırıldığı ya da çizildiği zaman bunları tamir etmek için uygun ürünleri doğru yöntemle bir araya getirmelisiniz. Yapacağınız uygulamanın porselene zarar vermemesi de son derece önemlidir. Porselen yapıştırmak için hangi yapıştırıcıyı kullanacağınızı ve porselendeki çizikleri nasıl giderebileceğinizi yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Porselen Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Porselenden yapılan ürünler parlak ve sağlam görünseler de aslında çok çabuk kırılabilen parçalardır. Bu nedenle dikkatli kullanılmaları gerekir. Porselen düştüğü zaman kolay bir şekilde kırılabileceği için tutarken bile dikkatli olunmalıdır. Porselen tabak, çaydanlık ve fincanları yüksek ısıda yıkamamaya da dikkat edilmelidir aksi halde çok sevdiğimiz porselen ürünler yüksek ısı nedeni ile çatlayabilir veya kırılabilir. Çok sevdiğiniz porselen ürünler çatlayıp kırıldığı zaman bunları atmak yerine evde kendi imkanlarınızla tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Biraz dikkat ve özenle sevdiğimiz porselen takımlarımızı tekrar kullanılabilir hale getirebiliriz.

Porselen Ne ile Yapıştırılır?

Porselen için en iyi yapıştırıcı japon yapıştırıcısı adı ile bilinen ve kuvvetli olan yapıştırıcıdır. Kırtasiyeden sıvı ya da jel olarak japon yapıştırıcı alarak porselen ürünlerinizin kırık olan yerlerini yapıştırabilirsiniz. Tamir işlemini rahat yapabilmek için sıvı japon yapıştırıcı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Uygulamayı nasıl yapacağınıza gelince, ilk olarak kırılan parçaları yumuşak bir fırça yardımı ile hafifçe ovalayarak üzerlerinde kalan kalıntıları alın. Daha sonra bu parçaların ekleyeceğiniz yerlerine ince bir tabaka halinde japon yapıştırıcı sürün ve kırık parçaları dikkatli bir şekilde birleştirin. Bu parçaları kaydırmamaya dikkat ederek 15 saniye hafifçe bastırdığınızda yapıştırma işlemi tamamdır. Yapıştırma işlemi sonrasında yapıştırılan yer ince bir çizik şeklinde görülebilir. Eğer kırılan ürün yemek tabağı ya da çay fincanı gibi yiyecek ve içecek tükettiğiniz bir parça ise yapışkan kimyasal olduğundan, sıcak ile temas etmesi halinde sağlık açısından zararlı olabilir. Bunun dışında fincan ya da çaydanlıkların kulp kısımları yapıştırılabilir. Dekor amacı ile kullanılan porselen ürünlerde de yapışkan ile tamir yapılabilir. Porselen ne ile yapıştırılır? sorusunun cevabını verdikten sonra porselen ürünlerdeki çizikler konusuna geçebiliriz.

Porselendeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Porselen ürünlerin üzerinde oluşan çizikler kötü bir görünüme neden olabilir. Böyle bir durumda kötü görünümü gidermek için porselendeki çatlaklar kamufle edilebilir. Bir tencerenin içine süt koyduktan sonra porselen ürünü de dikkatli bir şekilde tenceredeki sütün içine koyun. Burada dikkat etmeniz nokta tenceredeki sütün porselen parçanın hizasını geçmesine özen göstermektir. Süt tencerede kaynadıkça porselen üründeki çatlak da kapanacaktır.

Ev Yapımı Porselen Yapıştırıcısı Tarifi

Kırılan porselenleri yapıştırmak için evde kendiniz de özel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Aşağıda ev yapımı porselen yapıştırıcısı tarifi ve uygulama aşamasının detaylarını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Bir kap
  • 2 su bardağı sirke
  • 30 gram toz jelatin
  • Fırça

Yapılışı ve Uygulaması

Kabın içine belirtilen miktarda sirke koyun. Bunun içine toz jelatini de ilave ettikten sonra bunları güzelce karıştırın. Sonrasında bu yapıştırıcıyı kırık parçalara fırça yardımı ile sürün ve dikkatli bir şekilde parçaları birleştirin. 5 dakika elinizle hafifçe baskı uyguladıktan sonra yapıştırma işlemini sonlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda porselen nasıl tamir edilir, porselen ürünler ne ile yapıştırılır, porselendeki çizikler nasıl giderilir? gibi merak edilen soruların cevabını paylaştık. Son olarak porselen ürünleri bulaşık makinesinde yıkarken makinenin suyunun sert gelmesi durumunda da porselenlerin çizilebileceğini hatırlatıyor ve bu konuda da dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir