Kavun Maskesi

Kavun maskesi adından da anlaşılacağı gibi kavun kullanılarak yapılan bir doğal karışımdır. Evde cilt bakımı uygulayanların kullandığı meyve maskeleri arasında kavun maskesi de önemli bir yere sahiptir. Yaz aylarının sevilen meyvelerinden olan kavun cilde sağladığı olumlu etkiler nedeni ile doğal bakımda da sıkça kullanılmaktadır. Ucuz bir meyve olması ve kolay bir şekilde maskenin hazırlanması açısından da oldukça avantajlıdır. Cildinizde kavunun gençleştirici ve tazeleyici etkisini hissetmek isterseniz bu yazımızda vereceğimiz tarifler işinize yarayabilir.

Kavun Maskesi

Kavun maskesini denemek isteyenler için kavun maskesinin cilde faydaları hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Kavun maskesi cildin yağ ve nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Kuru ciltler için harika bir nemlendirişi olan kavun maskesi cildin yağlanmasını geciktirici bir etkiye de sahiptir. Bunların yanı sıra cildin gözeneklerini açar ve cilt rahat nefes alarak kendini daha çabuk yeniler. Sivilce, sivilce izleri ve cilt lekelerini gidermek için de kullanılan kavun maskesi ile cildinizin sarkmasını ve kırışmasını da önleyebilirsiniz.

Kavun Maskesi Tarifi

Aşağıda paylaşacağımız kavun maskesi tarifi tüm cilt tipleri içi uygundur. Haftada 1 kere bu maskeyi uygulayarak cildinize besleyici ve onarıcı bakım uygulayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 dilim kavun
  • 1 su bardağı su

Yapılışı ve Uygulanışı

Su ve kavunu bir tencerenin içine alın ve kavun yumuşayana kadar kaynatın. Daha sonra kavunu ezerek püre kıvamına gelmesini sağlayın. Hazırladığınız maskeyi cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Cilt Sıkılaştırıcı Kavun Maskesi

Haftada 1 kere düzenli olarak uygulayacağınız kavun maskesi sayesinde daha gergin ve sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz. Kavun maskesinin gençleştirici etkisinden faydalanmak isterseniz aşağıdaki tarife göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 dilim kavun kabuğu

Yapılışı ve Uygulanışı

Kavunu güzelce yıkayın ve dilimledikten sonra içinin etli kısmını çıkarın. ( Maskenin yapımında sadece kavun kabuğu kullanılmaktadır. ) Daha sonra kavun kabuğunu blendardan geçirerek püre haline getirin. Bunu yüzünüze uyguladıktan sonra 10 dakika etki etmesi için bekletin. Ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Nemlendirici Kavun Maskesi

Kuru bir cildiniz varsa evde yapacağınız kavun maskesi ile bu sorunu çözebilirsiniz. Haftada bir kere uygulayacağınız kavun maskesi sayesinde cildinizi derinlemesine temizlerken, nemlenmesine de katkıda bulunabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 dilim kavun ( kavun küçük ise 2 dilim de kullanabilirsiniz. )
  • 1 yemek kaşığı süt tozu
  • 1 tatlı kaşığı polen

Yapılışı ve Uygulanışı

Kavunun içini kabuğundan ayırın. Kavun içini cam bir kasenin içine alın bunu ezerek püre haline getirdikten sonra içine diğer malzemeleri de ilave edin. Tüm malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra bunu yüzünüze uygulayın. Etki etmesi için 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Eğer hiçbir şey yapamıyorsanız kavunu kabuklu olarak cildine koyun ve bu şekilde 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu basit uygulama bile cildinizin daha güzel ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Eğer kavuna alerjiniz varsa bu maskeleri uygulamamanız gerekiyor. Bu tür konular ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, şeftalili cilt bakım maskesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız kavun maskeleri sayesinde dışarıdan onlarca para verip cilt bakım ürünleri almak yerine evde kendiniz doğal bakım uygulayabilirsiniz. Kavun maskesinin cilde iyice etki etmesi için cildinizin temiz olması gerekmektedir. Bu şekilde maske cilde daha derinlemesine etki edeceği için istediğiniz sonucu almanız kolaylaşacaktır. Cildinizin ihtiyacına göre verdiğimiz tariflerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Kavun maskesini de diğer doğal bakım ürünlerinde olduğu gibi haftada bir kereden fazla uygulamanızı tavsiye etmiyoruz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir