Şeftalili Cilt Bakım Maskesi

Şeftalili Cilt Bakım Maskesi

Şeftalili cilt bakım maskesi cilt üzerindeki harika etkileri nedeni ile evde doğal bakım uygulayanların işini kolaylaştırabilir. Evde cilt bakımı yapımında çoğunlukla meyve ve sebzeler kullanılmaktadır. Bu tür doğal ürünlerle yapılan maskeler sayesinde bayanlar evde ciltlerine zarar vermeden daha bakımlı ve güzel olabilmektedir. Her meyve ve sebzenin cilt üzerinde farklı bir etkisi vardır. Kimisi cildi temizler, kimisi besler kimisi de daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız şeftalili cilt bakım maskelerinden istediğinizi uygulayarak daha bakımlı ve güzel görünebilirsiniz.

Şeftalili Cilt Bakım Maskesi

Şeftali maskesi tariflerine geçmeden önce şeftali maskesinin cilde faydaları hakkında biraz bilgi verelim. Şeftali maskesi cildi derinlemesine temizler, cildi besler ve tazeler. Cildin elastikiyetini arttıran şeftali maskesi gözenekleri sıkılaştırır ve kırışıklık oluşumunu azaltır. Bu özeliklerinden de anlaşılacağı gibi şeftali maskesi uygulayarak hem bakımlı hem de genç görünebilirsiniz.

Şeftali Maskesi Tarifleri

Tüm cilt bakım maskelerinde olduğu gibi şeftali maskesi yapımında da şeftaliyi tek başına kullanabileceğiniz gibi içine ilave edeceğiniz bazı malzemelerle etkisini arttırabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına göre hazırlayacağınız maske sayesinde hem onarıcı hem de besleyici bir bakım uygulayabilirsiniz.

Cildi Temizleyen Şeftali Maskesi

Haftada bir kere evde uygulayacağınız şeftali maskesi sayesinde cildinizi derinlemesine temizleyerek daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane şeftali
  • 2 çay kaşığı yoğurt

Yapılışı ve Uygulanışı

Şeftalinin kabuğunu soyun ve ortadan ikiye keserek çekirdeğini çıkarın. Daha sonra bunu cam bir kasenin içine alarak çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin. Kasedeki şeftali püresinin içine yoğurdu ilave edin ve malzemeyi sürülebilecek kıvama gelene kadar güzelce karıştırın. Yapmış olduğunuz şeftali maskesini yüzünüze sürün ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak durulayın.

Cildi Canlandıran Şeftali Maskesi

Cildinizin solgun ve mat görünümünden şikayetçi iseniz 15 günde bir evde cilt canlandırıcı şeftali maskesi uygulayabilirsiniz. Bu ev yapımı maske cildinizin daha gergin ve genç görünmesinde de etkili olacaktır.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane şeftali
  • 1 çay kaşığı süt
  • 1 tane salatalığın yarısı

Yapılışı ve Uygulanışı

Maskeyi yapmak için şeftalinin kabuğunu soyun ve çekirdeğini çıkarın. Salatalığı ise yıkadıktan sonra kabuklu olarak kullanın. İlk olarak şeftali ve salatalığı püre haline getirin. Daha sonra bu pürenin içine süt ilave ederek güzelce karıştırın. Şeftali maskesini yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. 15 dakika kadar etki etmesi için bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Şeftali Maskesi

Yağlı bir cildiniz varsa şeftaliye ilave edeceğiniz bal ve C vitamin kapsülü ile cildinizin aşırı yağlanmasını önleyebilirsiniz. 15 günde bir uygulayacağınız şeftali maskesi sayesinde cildinizdeki siyah nokta ve sivilcelerden kurtulabilir aynı zamanda yenilerinin oluşumunu da önleyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım şeftali
  • 2 çay kaşığı bal
  •  1 tane C vitamini kapsülü

Yapılışı ve Uygulanışı

Şeftalinin kabuğunu soyun ve bunu ezerek püre haline getirin. Şeftali püresinin içine bal ve C vitamini kapsülünü ekleyerek güzelce karıştırın. Yaptığınız maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika etki etmesi için bekleyin. Ardından ılık su ile yıkayarak durulayın.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız şeftali maskeleri her ne kadar doğal içerikli olsa da fazla kullanımı cildi olumsuz etkileyebilir. Bu maskelerden cildinize uygun olanını 15 günde bir kere uygulayabilirsiniz. Şeftali maskesi hassas cilt yapısı olanlarda alerjiye neden olabilir. İlk kez bu maskeyi yapacaksanız uygulama öncesinde cildinizin küçük bir bölgesine uygulayarak test edebilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelirse hemen yüzünüzü yıkayarak uygulamayı sonlandırmanız gerekmektedir. Bu maskeyi sadece yüzünüze değil boyun ve dekolte bölgesine de uygulayabilirsiniz. Evde doğal bakım uyguluyorsanız daha önceden paylaştığımız, cilt beyazlatıcı pirinç maskesi tarifleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir